DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

ŞEKER-İŞ ÜYESİ SULUOVALI İŞÇİLER SENDİKAL HAK İSTİYOR.

ŞEKER-İŞ ÜYESİ SULUOVALI İŞÇİLER SENDİKAL HAK İSTİYOR.
REKLAM ALANI

– Türkiye Gıda Ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Örgütlenme Uzmanı Hüseyin Kaşif, Suluova’da faaliyet gösteren EKUR ET Entegre firmasında çalışan sendika üyesi 200 işçinin haklarına yönelik basın açıklamasında bulundu.

Hüseyin Kaşif; ATA Holdinge bağlı EKUR ET Entegre bünyesinde çalışan ve birçok restoran zincirine et üreten işçilerin yaşadığı sıkıntıları duyurmak için Sendikalı işçilerle birlikte toplanarak basın açıklamasında bulunduklarını aktardı.

İlçemiz 15 Temmuz Demokrasi Meydanında ellerinde Tük Bayrağı ve pankartlarla toplanan sendika üyesi işçilerle birlikte basın açıklamasında bulunan Hüseyin Kaşif, birçok sektörde işçilerin, anayasal haklarını kullanarak sendikalı çalışmak istedikleri ya da ücretlerinde kendilerine dayatılan sefalet zamlarına karşı durdukları için işverenlerin baskısına maruz kaldığını, hatta işverenler tarafından işten atılmakta olduğunu söyledi.

ATA Holding bünyesinde olan EKUR Et Entegre San. Ve Tic. A.Ş. Amasya Suluova ilçesinde yıllardır faaliyetini sürdürdüğünü hatırlatan Hüseyin Kaşif, Bu şirketin Ata Holding bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin her yerinde fast food zincir restoranlar ağı olan TAB Gıda için et ürettiğini, Amasya Et ürünleri gibi markalar altında yüzlerce noktada satış yaptığını ifade etti.

EKUR Et Entegre bünyesinde çalışan işçilerin bu dev Fast Food markalarına kötü koşullarda ve çok daha düşük ücretlerle çalıştırdıklarını iddia ederek bunun için Şeker-İş sendikası çatısı altında örgütlenmeye başladıklarını belirten Hüseyin Kaşif, şunları kaydetti:

“Sendikamız Şeker-İş, ATA Holdinge bağlı EKUR Et Entegre fabrikasında örgütlenme çalışmalarını tamamladıktan sonra 22.05.2019 tarihinde Çalışma Bakanlığına yetki başvurusunu yapmış ve Çalışma bakanlığının 28.05.2019 tarihli yazısı sendikamıza 31.05.2019 tarihinde ulaşmıştır. Çalışma Bakanlığı sendikamızın ATA Holdinge bağlı EKUR ET Entegre fabrikasında o tarihte çalışan 342 işçi içinden 154’nün Şeker İş Sendikası üyesi olduğunu, yasanın aradığı yeter sayısına ulaştığını ve çoğunluğu sağladığını resmen onamıştır. Buna rağmen Çalışma Bakanlığının Sendikamıza verdiği olumlu yetki tespitine işveren tarafından itiraz edilerek yargı süreci başlatılmıştır. Ve O günden bu yana, tamı tamına 4 yıl 2 aydır dava süreci devam etmektedir. Yasalarımız, Devletin Çalışma Bakanlığı tarafından sendikalara verdiği yetkiye, işverenlerin sudan sebepler göstererek itiraz etme hakkı tanımaktadır. Sendikamız işverenlerin itiraz etme hakkını genel olarak kötüye kullanıyor olmalarından kaynaklı rahatsızlığını daha önce defalarca kamuoyuna iletmiş ve bu işyerinde yaşanan benzer durumdan kaynaklı tekrar açıkça ifade ediyoruz. Bu yasalar, sendikal örgütlenmenin önünde bir engel oluşturmaktadır. İşverenler, yasadaki bu boşluğu, kötü niyetli olarak kullanmaktadır. Bu yasaların işçilerin lehine bir an önce değiştirilmesini yetkililerden acilen talep ediyoruz.” Dedi.

-“SENDİKALI EKUR İŞÇİSİ HAKKINI ARIYOR, ADALET İSTİYOR“

Sendika üyesi işçilerin haklarını aradıklarını belirten Hüseyin Kaşif; “Bakın, pankartımızda ne yazıyor, “sendikalı EKUR işçisi hakkını arıyor, adalet istiyor” diye yazıyor. Bin bir zorluklara göğüs geren EKUR işçisi, yıllar önce anayasal hakkını kullandı ve daha iyi koşullarda çalışmak ve daha iyi ücretlere kavuşmak için sendikalaştı. Şeker İş sendikası olarak bu meydandan tekrar çağrıda bulunmak istiyoruz. Artık devlet yetkililerinin sesimizi duymasını, bu adaletsizliğe bir çare bulmalarını istiyoruz. Nasıl olurda, çalışma bakanlığının verdiği yetkiye haksız şekilde itiraz eden işverenin açtığı dava 4 yılı aşkın bir süredir devam eder. Yüzlerce işçi ve ailesi yıllardır mağdur. Yıllardır adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. İşveren tekrar tekrar itiraz ederek dava sürecini hala uzatıyor. Üyelerimiz, bu kapsamda işyerinde yaşadığı sorunları içeren dilekçelerini açıkça CİMER kanalı ile de yetkili mercilere iletti. Devlet büyüklerimizden, bu haksız duruma acilen el atmalarını, EKUR işçilerinin sendikalı olarak huzur içinde çalışması için onların çığlıklarına kulak vermelerini talep ediyoruz.” Diye konuştu.

ATA Holding ve EKUR Et Entegre San. ve Tic. A.Ş. yetkililerine seslenen Hüseyin Kaşif; “Buradan Üyelerimizin Sendikal hak ve özgürlüğüne saygı duyulmasını, Çalışma Bakanlığının vermiş olduğu olumlu yetki tespitine yapılan itirazın geri çekilmesini ve EKUR yönetiminin, Şeker-İş Sendikasını muhatap olarak kabul edip, bir an önce üyelerimiz adına Toplu İş Sözleşmesi masasına oturmasını açıkça talep ediyoruz. Gelin bu işi birlikte çözelim. İş barışını birlikte sağlayalım. Şeker-İş Sendikası olarak, üyelerimiz adına bu kapsamda elimizden geleni ardımıza koymayacağımızı açıkça ilan ediyoruz. Biliyoruz ki, Avukatlarınıza vereceğiniz küçük bir talimatla yetki itiraz davası geri çekilebilmektedir. Şeker-İş Sendikası ve üyelerinin amacı, “bağcıyı dövmek değil”, anayasal bir hakkı kullanarak “daha fazla üzüm yemektir”. Ama bağcının da bizi dövmesine artık izin vermeyeceğiz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Artık mızrak çuvala sığmaz oldu. Taleplerimiz karşılanmadığı takdirde; Ulusal ve Uluslararası yasalardan doğan haklarımızı kullanmaktan geri durmayacağımızı buradan ilan ediyoruz. Gerekirse “üretimden gelen gücümüzü kullanmak” dâhil olmak üzere, benzer eylemleri yapmaya devam ederek yaşadığımız bu haksızlığı tüm dünyaya duyuracağız. Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz. Yaşasın Türk İş – Yaşasın Şeker İş.” İfadelerini kullandı.

Basın açıklaması için eşleri ve çocuklarıyla birlikte meydanda toplanan EKUR Et Entegre firmasında çalışan sendikalı işçiler, Türk Bayrakları ile birlikte “sendikalı EKUR işçisi hakkını arıyor, adalet istiyor”, “patron amca yetki itirazını geri çek”, “yetkide patronuna takılan(YPT) sendikalı EKUR işçisi artık adalet istiyor”, “benim babam sendikalı adam”, “babam Harranlı değil sendikalı”, “ne kadar maaş, o kadar burger king”, “itiraz, itiraz, itiraz, yetti gari”, “sözleşme hakkımız söke söke alırız”, geleceğimiz için toplu sözleşme istiyoruz”, “itiraz geri çekilsin, sendika tanınsın” yazılı pankartlar açarak sloganlar attı.

Basın açıklamasının ardından müzik eşliğinde halaylar çeken işçiler daha sonra emniyet güçlerinin kontrolünde olaysız alandan dağıldı.

Kaynak: Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.