DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

SGK MÜDÜRLÜĞÜNDEN KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET

SGK MÜDÜRLÜĞÜNDEN KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET
REKLAM ALANI

SGK MÜDÜRLÜĞÜNDEN KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET.

-13-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında Suluova SGK Müdürü Ferhat Orak ve personeller Recep Karaca ve Murat Balcı ile birlikte Kaymakam Şafak Gürçam ve Belediye Başkanı Rifat Uzun’u ziyaret etti.

Ziyaretlerinde Sosyal Güvenlik Haftası ve faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan SGK Müdürü Ferhat Orak, hafta kapsamında toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının amaçlandığını, Sosyal güvenliğin, bireylerin hastalık, yaşlılık, işsizlik ve kaza gibi risklere karşı koruyan ve yaşam standartlarının korunmasını sağlayan bir sistem olduğunu, SGK tarafından yürütülen sosyal güvenlik sisteminin, sağlık sigortası, emeklilik sigortası, işsizlik sigortası ve kaza sigortası gibi çeşitli dalları kapsadığını belirten SGK Müdürü Ferhat Orak, Suluova Sosyal Güvenlik Merkezinin 2010 yılından itibaren ilçede hizmete başladığını, 2016 yılından itibaren ise Borsa Mahallesi Atatürk Bulvarı No:221 adresindeki kendi hizmet binasında hizmetlerine devam ettiğini kaydetti.

Suluova Sosyal Güvenlik Merkezinde Genel Sağlık sigortası, Kısa Vade sigortasına bağlı Analık, Emzirme, hastalık, iş kazasına bağlı iş göremezlik ödemeleri, Sigortalıların hastaneler tarafından yapılan sevklere ait yol parası ödemeleri, İşveren işlemleri ve işyeri tescil işlemlerinin yapıldığını belirten Ferhat Orak, Suluova’da sigortalı sayısının 3.395 kadın, 9.170 erkek olmak üzere toplamda 12 bin 565 kişinin( Bağkur-İşci-Memur) sigortalı çalıştığını, Suluova Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından 2023 yılında 4.435 kişiye 8.096.483,00 TL iş göremezlik(rapor), emzirme, analık ve yol parası ödemesi yapıldığını aktardı.

-Türkiye’nin yüzde 99,3 GSS Kapsamında.

Sosyal Güvenlik Haftasının, toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için önemli bir fırsat olduğunu, Bu hafta kapsamında Bilgilendirme stantları, Seminerler ve konferanslar, gibi çeşitli farkındalık ve etkinlik çalışmaları ile vatandaşlara sosyal güvenlik sisteminin işleyişi, hak ve yükümlülükleri hakkında bilgiler verildiğini Ferhat Orak; “Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası(GSS) sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu. 2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar.

-Kayıt Dışı İstihdam ile Mücadele Ediyoruz.

Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik.

Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz.

SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katmadeğer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır.

-Vatandaşlara Çağrı.

SGK, tüm vatandaşları Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında düzenlenecek etkinliklere katılmaya ve sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgi edinmeye davet etmektedir.

-Sosyal Güvenlik Hakkında Bilgi Edinebileceğiniz Kaynaklar.

• SGK web sitesi: https://www.sgk.gov.tr/

• Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170”

• Sosyal güvenlik il ve merkez müdürlükleri

• SGK sosyal medya hesapları

Sosyal Güvenlik Hepimizin Hakkıdır!

Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutlar, tüm vatandaşlara sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileriz.”

Kaynak: Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.