DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

SULUOVA MYO’NUN “AKILLI SERALAR, ÜRETEN KADINLAR, GÜÇLÜ YARINLAR” PROJE AÇILIŞI YAPILDI.

SULUOVA MYO’NUN “AKILLI SERALAR, ÜRETEN KADINLAR, GÜÇLÜ YARINLAR” PROJE AÇILIŞI YAPILDI.
REKLAM ALANI
26.04.2024
69
A+
A-

SULUOVA MYO’NUN “AKILLI SERALAR, ÜRETEN KADINLAR, GÜÇLÜ YARINLAR” PROJE AÇILIŞI YAPILDI.

– Avrupa Birliği(AB) tarafından desteklenen 258.512,00 Avro bütçeli Suluova Meslek Yüksek Okul(MYO) proje ofisi tarafından hazırlanarak sunulan ve Amasya Üniversitesi tarafından uygulanan “Akıllı Seralar, Üreten Kadınlar, Güçlü Yarınlar” proje açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından ülkemizin ilk ve tek kadın ultra maratoncusu Bakiye Duran hayat hikayesi ile başarı sırrını konu alan “Kadının Çalışma Hayatındaki Yerinin Güçlendirilmesi” konferansı düzenlendi.   

Meslek Yüksek Okul(MYO) konferans salonunda program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

-Teknoloji Tarım Sektöründe Yoğun Olarak Kullanıyor.

İlçenin gelişmesi, ekonomi ve istihdam odaklı proje çalışmalarına destek verdiklerini belirten Suluova Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Murat Karavin program açılış konuşmasında şunları kaydetti: “projemizin genel amacı bölgemizde ve ülkemizde gelişen teknolojilerle birlikte tarım sektörüne yönelik cinsiyet odağında kadın iş gücü talebi ile kadın işgücü arzını buluşturarak istihdamın desteklenmesi, işsizlik oranının azaltılarak daha çok kişinin sürekli olan iş sahalarında istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasıdır. Yakın tarihte sonlandırdığımız DOKAP destekli projemiz Türkiye’de örnek projeler arasına girdi ve Cumhurbaşkanlığına sunuldu. Bugün açılışını yaptığımız projenin de en az o projemiz kadar başarılı olacağına inanıyoruz. Teknoloji her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de yoğun olarak kullanılıyor. Dünya da hızla gelişen tarım teknolojilerinden geri kalmamak için bizde tarımsal alanlarda teknolojik projeler yapıyoruz. Tarım 4.0 olarak adlandırılan bu çalışmalar içerinde ülkemizde çok fazla yaygın olmayan bir çalışmayı Suluova’da başlattık. Bölgemizde örneği yok. İnşallah başarılı adımlarla bu projeyi bir sonraki çalışmalara aktarmış olacağız. Bu proje kapsamında Suluova Halk Eğitim Merkezi ile bir akıllı eğitim serası kurulacak. Bu sera bir eğitim serası olacak. Burada mesleki ve teorik dersleri alan hedef grubumuzun kendi işlerini kurabilmeleri ve sektörde istihdam edilmelerine katkı sağlanmış olacağız. Amacımız bu gibi projelerin sürekliliğidir. Memleketimiz ve insanlarımız için bizde taşın altına elimizi koyduk. Projemiz ile hem çiftçimiz hem de vatandaşlarımız faydalanacak. Projemizin ortaklarımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” Dedi.   

-İnsanoğlunun Üreten Yönünü Ortaya Çıkarmaya Çabalıyoruz.

Sanayi, tarım ve hayvancılık ilçesi Suluova’ya ayrı bir önem verdiklerini belirten Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi; “göreve başladığımız günden itibaren taleplerimize en yüksek oranda Suluova cevap verdi. Tüm ilçe yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Üniversite olarak Suluova’ya desteklerimiz devam edecek. Uyguladığımız bu projelerle insanoğlunun tüketen değil üreten yönünü ortaya koymaya çalışıyoruz ve insanoğlunun asli görevi olan üretmenin altını önemle çizmek istiyoruz. Burada aynı zamanda akademik ve ilmi çalışmalarla beraber üniversitemizin Amasya ve ilçelerine dönük sosyal sorumluluk yönünü de ortaya koymaya çalışıyoruz. Şehre açık üniversite ve üniversiteye açık şehir Son yıllarda tarım ve hayvancılık sektöründe en çabuk yükselen Suluova’ya üniversite olarak ayrıca önem veriyoruz. Buradan gelen projelere öncelik veriyor ve destekliyoruz. Bizimde hayalimiz olan projelerde de Suluova MYO’ya destek veriyoruz. Bu projelerde emeği geçen ve destek veren tüm kurumlarımıza ve herkese teşekkür ediyorum.” Diye kaydetti.   

-Özgüveni Yüksek ve Cesur Kadınların Örnek Hikâyelerini Anlatmalıyız.

Toplumsal ilişkilerin kadının görüntüsünü evinde yemek pişiren, çocuklarına bakım hizmeti sunan, kocasına iyi bir eş olan birey olarak çizdiğine dikkat çeken Suluova Kaymakamı Şafak Gürçam’da konuşmasında; “bu ilişkiler bağlamında; çalışma hayatına ilişkin veriler bize göstermektedir ki, ülkemiz de dahil olmak üzere kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alarak istihdam oranlarının artış göstermesi yıllar itibari ile istenilen düzeyde olmamıştır. Oysa ki; Kurtuluş Savaşının kazanılmasında, Cumhuriyetin yerleşip yeşermesinde büyük emeği olan kadınlarımız; günümüzde de ekonomik ve sosyal gelişmenin asli unsurlarından biridir. Toplumun yapısını güçlendiren, aile birliğinin en önemli unsuru olan; daima özverinin, sevginin kaynağı olmuş kadınlar artık; eğitimden sağlığa, iş dünyasından kamu idaresine kadar pek çok alanda üretime dönük daha fazla sorumluluk almalıdırlar diye düşünüyorum. Bunun için de, Kadınların çalışma hayatına katılmasına ilişkin özendirici politikalar yeniden düzenlenmeli ve çalışma hayatına katılan kadınların ve istihdam edilen erkeklerin istatistiksel oranlardaki görünümü eşit bir düzeye gelmeli yada en azından birbirlerine yaklaşmalıdır. Bu durumun bir an önce gerçekleşmesi için atılması gereken ilk adım ise toplumsal cinsiyet eşitliğidir. Ekonomik kalkınmanın temel taşlarından olan toplumsal cinsiyet eşitliği sadece ülkelerin değil, küresel ekonominin de iyileştirilmesi için atılması gereken ilk adımdır. Çünkü bu kavram; kadın ve erkeklerin insanlık onuru ve hakları açısından eşit hak, fırsat ve imkanlara sahip olması gerektiği düşüncesine dayanır. Değişime önce kendimizden başlamalı, dilimize yerleşen kalıplardan, bilinç altımıza yerleşen ön yargılardan kurtulmalı, kadın ve kız çocuklarını güçlendirmek ve eğitmek için yapılan sosyal sorumluluk odaklı projelerde yer almalıyız. Ve yine sivil toplum örgütleri, basın-yayın organları, üniversitelerimiz ve ilgili kuruluşlarca bu konu sürekli gündemde tutulmalıdır. Kadınlarımızın karşılaştığı hak ihlalleri yerini, başarılı, öz güveni yüksek, mutlu ve cesur kadınların örnek hikayelerine bırakmalıdır.” İfadelerini kullandı.

-40 Kursiyere Toplamda 224 Saatlik Eğitim Verilecek

Projenin başladığı günden bugüne kadar yapılan tüm çalışmaları ayrıntılarıyla birlikte tek tek anlatan Proje Koordinatörü Yasemin İpekçi, “Projenin özel amacı, Amasya İl ve İlçelerinde 18 yaş üstü en az lise mezunu kadın öncelikli 40 kişinin seracılık mesleğinde geleceğin tarım 4,0 teknolojilerine uygun mesleki bilgi eksikliklerinin giderilerek bölgemizde kadının iş gücü piyasasındaki yerinin güçlendirilmesi, kadınları işgücüne katılmaktan uzak tutan engeller ve cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık çalışmaları yaparak istihdam edilmelerinin sağlanmasıdır. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen “İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında Cinsiyet Eşitliği Odağında Geleceğin İnsana Yakışır İşleri Yaklaşımının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında Akıllı Seralar Üreten kadınlar Güçlü Yarınlar adlı proje Amasya Üniversitesi ve Şehit Hüseyin Düzenli Halk Eğitim Merkezi ile birlikte yürütülmekte ve projemize Suluova İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü iştirak etmektedir. Proje kapsamında bugün belirlediğimiz 40 kursiyere toplamda 224 saatlik eğitim verilecek, Hollanda’ya bir teknik gezi düzenlenecek, Antalya ve benzer illerde sera işletmeleri ziyaret edilecek, 1 adet konferans, 1 adet seminer 1 adet çalıştay planlanacaktır. Proje sonunda; eğitimlere katılan istekli kursiyerlerimizle birlikte bir üretim kooperatifi kurulması planlanmaktadır. Kursiyerlerimizi üretime hazırlamanın yanı sıra halkımızın güvenilir ve sürdürülebilir gıdaya ulaşması da sağlanmış olacaktır.” dedi.

-Radyo Tiyatrosu Hayatıma Yön Verdi.

Türkiye’nin ilk ve tek ultra maratoncusu olarak tanınan Bakiye Duran Samsun’un Havza ilçesinde dünyaya gelerek başladığı hayat yolculuğunu dinleyicilere anlattığı konferansında; “Bu bir ders değil, akıl vermeyi de sevmem. Sadece çocukken köyümde başladığım koşma tutkumun başlangıcını sizlerle paylaşmak istiyorum. Benim çocukluğumda radyoda tiyatro saati vardı, tiyatro anlatılırdı. Bir akşam radyo tiyatrosunda yoksullukları nedeniyle çocuklarını kaybetme korkusu yaşayan bir annenin koşuya katılarak kazandığı büyük ödülle çocuğunu kurtarması anlatıldı. Bu tiyatroda annenin koştuğu coğrafya tam benim yaşadığım köyümüz gibi dağlık, tepelik, ormanlık… Bu benim hayatımın tiyatrosu oldu. Bu kadın gibi olmak için köyde en zor işlere talip oldum. Köyümüzün ilk kimya öğretmeni olmayı başardım. 30 yaşında katıldığım İstanbul Maratonu’nu Türk kadın sporcularının arasında birinci olarak tamamladım, inanmadılar. 3 saat maraton koştum, sonuç kesinleşinceye kadar 4 saat ağladım. Ultra maraton yarışına katılıp Avrupa 3’ünsü oldum. Ama ne yarış? Ultra maratonun, maratonlardan çok daha uzun mesafeli koşularda kullanılan bir kavram olduğunu yarışma sırasında öğrendim. 100 km’lik ultra maratonu yağan yağmura rağmen hiç kıyafet değiştirmeden 3. olarak tamamladım. Katıldığım bir söyleşi de dinleyicinin teşvikiyle Cesaret Yalnızdır kitabını yazdım. Dönüm noktalarım çoktur. Döne döne dönemeç oldum.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ilk ve tek ultra maratoncusu Bakiye Duran’a, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi tarafından çiçek takdim edildi.  

Ardından Kursiyerlerin belirlendiği kura çekimi gerçekleştirildi.

Programa Kaymakam Şafak Gürçam, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Suluova Belediye Başkanı Rifat Uzun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Kurt ve Prof. Dr. Mehmet Kızılkaya, Suluova Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Murat Karavin, Üniversite Genel Sekreteri Osman Akbaş proje ekibi ve proje yürütme komitesi Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri, proje ekibi ve proje yürütme komitesi ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.