DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya 2°C
Kar Yağışlı

Suluova’da, Kur’an’ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Yapıldı.

Suluova’da, Kur’an’ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Yapıldı.
REKLAM ALANI
23.12.2018
1.263
A+
A-

Suluova’da, Kur’an’ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Yapıldı.

-Suluova da, “İmam Hatip Liseleri Arası Genç Sada Kur’an’ı Kerimi Güzel Okuma İl Yarışması” yapıldı.

Suluova Şehit Osman karakuş Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Ardından 2016 yılı Genç Seda Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Türkiye Birincisi Sefa Muslu tarafından Kur’an Tilaveti sunuldu.

Bir konuşma yapan Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş, Medeniyet iddiası olmayan ve kültürünü geçmişten geleceğe ulaştırma sevdası olmayan toplulukların millet olmak gibi bir beklentisi olamayacağını söyledi.

Medeniyetin oluşmasında, kültürün geliştirilmesi ve geleceğe aktarılmasında dinin yeri ve öneminin çok olduğunu ifade eden Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş; "Bizim inancımızın ve kültürümüzün en önemli özellikleri iyilik, yardımlaşma, paylaşmadır. Bu gençlerimiz dinimizin bu gibi güzel mesajlarını bize çok güzel şekilde okuyarak ifade ettiler. Gönlümüze şad oldular. Bu öğrencilerimizi tebrik ediyorum. İmam Hatipliler inşallah günümüzün yıldızları ve öncüleri olacaktır. Hangi işi ve mesleği yaparlarsa yapsınlar dinimizi ve kültürümüzü, iyilikleri ve güzellikleri yaşatmakta öncü olacaklardır” dedi.

Öğrenci ve öğretmenleri tebrik eden Belediye Başkanı Fatih Üçok ise konuşmasında, “Bu kardeşlerimiz, Kur’an’ın okunması, okutulması ve anlaşılmasına katkı sağlayacaklar. Neslimize ve milletimize Kur’an’ın daha iyi anlatılması adına İmam Hatip okullarımız ayrı bir önem arz ediyor. Hükümetimiz İmam Hatiplilerimize çok güzel hizmetler yaptı, ilçemizde de yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın da dedi gibi, Dindar bir nesil yetiştirmek istiyoruz. Yetiştirirken de kaliteli fiziki binalar İmam Hatiplilerin hizmetine sunuluyor. Geçmiş yıllara göre bu konuda çok yol kat ettik. Biz yöneticiler ve eğiticiler olarak bu ülkeyi yarınlara taşıyacak nesli hep birlikte yetiştireceğiz. Bu kardeşlerimizi yetiştiren anne, babalara ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” diye kaydetti.

Katılımcılara teşekkür ederek açılış konuşmasını yapan Suluova Şehit Osman karakuş Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Nuri Sait Altun, “İmam Hatip okullarının Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak açılan ve genel ortaöğretim sistemi içerisinde yer alan köklü kurumlar olduğunu söyledi.

Bu kurumların 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanunu'na dayalı olarak açıldığını ifade eden Nuri Sait Altun, şunları söyledi. “İmam Hatip Ortaokulları müstakil olarak açılabildiği gibi İmam Hatip Liselerinin bünyesinde de açılabilmektedir. Yaklaşık bir asırdır “İmam Hatip Mektebi/Okulu/Lisesi” adı ile eğitim sistemimizde yerini alan bu okullarda verilen eğitimin içeriği, halkımız tarafından büyük ilgi görmüş ve markalaşarak günümüze kadar gelmiştir. Kuruluşundan günümüze İmam Hatip okullarında Fen, Sosyal, Din, Spor, Sanat, Kültür dersleri ile birlikte Temel İslam Bilimlerine ait dersler verilmektedir. Bu okullarda öğrencilere doğru bilgiye dayalı düşünce, inanç oluşturma ve davranış kazandırmayı hedefleyen Programlar uygulanmaktadır. İmam Hatip okullarında Kur'an ve sünneti esas alan bir din öğretimi verilmektedir. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Kemiyeti ihmal etmeden keyfiyeti merkeze alan bir anlayışla, Anadolu İmam Hatip Liselerinde ve İmam Hatip Ortaokullarında geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza yaşayacakları Çağın bilgisini vermeyi ve becerilerini kazandırmayı hedeflemektedir. İnsanlığın küresel barış'a her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu çağımızda, öğrencilerimizi Milli, Manevi, Ahlaki ve insani değerlere sahip, kendi kültürü ile bütünleşmiş, farklı kültürlerle barışık, ülkesine ve insanlığa faydalı olma idealine sahip bireyler olarak yetiştirmek amaçlarımızdandır. Bu programın planlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen yöneticilerinize, öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve eğitim gönüllüsü paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yarışma Jüriliğini İlçe Müftüsü Süleyman Çoban, Bilal Eker, İsmail Kirenci, Abdulkadir Onur ve Mehmet Koyuncu’nun yaptığı “İmam Hatip Liseleri Arası Genç Sada Kur’an’ı Kerimi Güzel Okuma İl Yarışması” sonucunda, birinciliği Suluova Şehit Osman Karakuş Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Murat Cantav, ikinciliği Amasya Şehit Ahmet Özsoy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Emre Gökçe ve üçüncülüğü ise Merzifon Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hasan Furkan Gümüş elde etti.

Suluova Şehit Osman karakuş Anadolu İmam Hatip Lisesi İlahi Korosunun çeşitli İlahiler seslendirdiği yarışmada, Dereceye giren öğrencilere İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş, Belediye Başkanı Fatih Üçok, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bilal Eken tarafından çeşitli ödül ve hediyeler verilerek tebrik edildi.

Kaynak:AA-Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.