DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

AMASYA İL SU KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

AMASYA İL SU KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ
REKLAM ALANI

AMASYA İL SU KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

-Amasya Valimiz Yılmaz Doruk, İl Su Kurulu Toplantısına Başkanlık etti. Toplantıya ayrıca, Amasya Belediye Başkanı Av. Turgay Sevindi, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Karaaslan ile ilgili kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Gürol Çetin ile Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Karaaslan, İlimiz genelinde yapılacak olan çalışmalar hakkında görüşlerini dile getirdiler.

Valimiz Yılmaz Doruk ise konuşmasında şunları ifade etti: “Kıymetli çalışma arkadaşlarım, İl Su Kurulu toplantımız vesilesiyle, hayatımızın devamı için son derece önemli olan su konusunu bütün boyutlarıyla ele almak için bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Su, başta biz insanlar olmak üzere bütün canlıların yaşamı için elzem olan, hayatî önemi giderek daha da artan kıymetli bir nimettir. Özellikle tatlı su kaynaklarının, küresel ısınmayla birlikte dünyada giderek azaldığı ve Dünya genelinde yaklaşık dört milyar insanın yılın en az bir ayında ciddi su kıtlığı yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda, suyun korunmasının ve uygun şekilde yönetilmesini sağlamanın önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Giderek azalan bu kaynaklarının en etkin şekilde yönetilmesi noktasında, başta kamu kurumlarımız olmak üzere bütün toplumun tüm kesimlerine önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Bu toplantımızda Amasya’mızdaki Tarımsal sulama faaliyetleri ile su kaynaklarımızın etkin kullanımıyla ilgili yerine getirilen ve planlanan çalışmalara ilişkin de değerlendirmeler yapacağız.

Bilindiği üzere tatlı su kaynaklarının büyük bir kısmı tarımda kullanılmaktadır. Su tasarrufu ve bitkilerin ihtiyaç duyduğu su miktarını, zamanında ve homojen bir şekilde sağlayarak, verimliliğin arttırılması, modern basınçlı sulama ve kapalı sulama sistemlerinin kullanılması tarımsal sulamada büyük önem arz etmektedir.

Bu amaçla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından modern sulama sistemleri projeleri desteklenmekte, İl Özel İdaremiz ve DSİ tarafından da kapalı sulama sistemleri projeleri uygulanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’nın da müjdesini verdiği toplam maliyeti 5 Milyar 350 Milyon TL olan Suluova Kapalı Sistem Sulama projesi inşaatına da bu yıl içerisinde başlanacak olup, tarımsal üretime önemli katkı sunacaktır.

İlimizde yaklaşık 255 bin hektar tarım arazi bulunmakta olup, tarım arazimizin %41’i sulanmaktadır. Bu değer Türkiye ortalamasına göre oldukça iyi bir değer olmakla birlikte devamlılığının sağlanması için tasarruflu sulama sistemlerine geçiş mecburiyet arz etmektedir.

Bununla birlikte başta okullarımız olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarımız ile toplumun tüm kesimlerinde su tasarrufu bilinci oluşturarak israfı önlemek amacıyla, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından toplantılar ve eğitimler düzenlenmiş ve düzenlenmeye devam etmektedir. Bu noktada vatandaşlarımızın da konuya duyarlı olmaları geleceğimiz açısından son derece önemlidir.

Bu düşüncelerle; İl Su Kurulu Toplantımızın Amasya’mıza ve bölgemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarak, hepinizi sevgiyle selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından ilgili kurumlar tarafından su yönetim planları, su verimliliği, içme ve kullanma suyu güvenliğinin temini, su kaynaklarının korunması ve etkin yönetimine yönelik uygulamalar ile atık su yönetimi konuları ele alındı. Toplantı, katılımcıların görüşlerini dile getirmesi ve değerlendirmelerde bulunmasıyla sona erdi.

Kaynak:Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.