DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

“ANADOLU’DA KENEVİR ÇALIŞTAYI” AMASYA’DA YAPILDI.

“ANADOLU’DA KENEVİR ÇALIŞTAYI” AMASYA’DA YAPILDI.
REKLAM ALANI

“ANADOLU’DA KENEVİR ÇALIŞTAYI” AMASYA’DA YAPILDI.

-Türkiye’de Kenevir Üretiminin Yapıldığı nadir illerden olan Amasya’da Kenevir Çalıştayı yapıldı. Çalıştayda kenevir üretiminde kaliteyi artırmak için atılabilecek adımlar görüşüldü.

Anadolu Kenevir Çalıştayı, Amasya’nın Tarımsal Ar-Ge Merkezi olan Gökhöyük’te gerçekleşti.

Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü(BATEM) koordinatörlüğünde, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü ile birlikte yürütülen TÜBİTAK 1001 programından desteklenen “Farklı Sulama Suyu Düzeylerinin Kenevir Bitkisinin Kannabidiol İçeriği Üzerine Etkisinin Belirlenmesi ve Kenevirin Sulama Programının Oluşturulması” projesi kapsamında elde edilen sonuçların paylaşıldığı “Anadolu’da Kenevir Çalıştayı” Amasya’da bulunan TİGEM Gökhöyük İşletmesi’nde yapıldı.

Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Cengiz ERDURMUŞ, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Kibar AK, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Ahmet BOZ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim AYTAÇ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ali Kemal AYAN, Doç. Dr. Ş. Funda ARSLANOĞLU ve Dr. Hasan Alp ŞAHİN, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden Şakir KARAKAYA, Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM, Suluova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tacettin ÖZMEN, Kenevir Firması Yöneticisi Hasan SAĞDAN, Biokenevir Firması Yöneticisi Murat KOCABALLI, Gümüşhacıköy Kenevir Kooperatif Başkanı Ümüt YETİŞİR, Ziraat Odası Başkanı Savaş ÜÇOK, Sulama Birlik Başkanı Sefa Salim ÖRNEK ve kamu-özel sektör temsilcisi ve çok sayıda üreticinin katıldığı çalıştayda “Farklı Sulama Suyu Düzeylerinin Kenevir Bitkisinin Kannabidiol İçeriği Üzerine Etkisinin Belirlenmesi ve Kenevirin Sulama Programının Oluşturulması” isimli TÜBİTAK Projesinin lideri Doç. Dr. Köksal AYDIN ŞAKİR, projenin tanıtımı ile ilgili sunum gerçekleştirildi.

Proje Lideri Köksal AYDIN ŞAKİR, Proje ile gıda, yem, tekstil, yakacak, kozmetik, ilaç ve inşaat sanayisi gibi hemen hemen yaşamın her alanında kullanılan endüstri bitkilerinden biri olan kenevirin farklı sulama seviyeleri altında verim ve kalite parametreleri ile su kullanım randımanını belirlemek ve optimum sulama programını oluşturmayı amaçladıklarını, ayrıca, kenevir bitkisinden elde edilen ve ilaç sanayinde kullanılan kannabidiol maddesi üzerine su stresinin etkilerinin belirlenmesinin de projenin bir diğer amacını oluşturduğunu ifade etti.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM)’nde gerçekleştirilen çalışmada, farklı su uygulama düzeylerinin bitki fizyolojik gelişimi ile ilgili parametreler (bitki boyu, teknik sap uzunluğu, sap kalınlığı, yaprak sayısı, 1000 dane ağırlığı, tek bitki ağırlığı, yaprak klorofil içeriği, yaprak alan indeksi) verim ve kalite değerleri (kannabidiol, yağ ve yağ asitleri) belirlendiğini açıklayan Doç. Dr. Köksal AYDİNŞAKİR, proje ile artan sanayileşme, kentleşme ve nüfus baskısı sonucu oluşan gıda, yem, tekstil, kozmetik ve ilaç sanayinde gereksinim duyulan bitkisel üretimin güvenli ve kaliteli bir şekilde mevcut arazi ve su kaynaklarını kullanarak yerli ve yenilenebilir kaynaklardan nasıl karşılanabileceği ve toprak-su kaynaklarımızın nasıl maksimum düzeyde verimli kullanılabileceğinin ortaya konulduğunu ve araştırma sonunda elde edilen verilerin üreticilerimiz ve ilgili kamu kurumları ile paylaşmak için Çalıştayı Kenevir Üretim Merkezi olan Gökhöyü’te düzenlediklerini belirtti.

Çayıştayda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim AYTAÇ, Her Yönüyle Kenevir; Biokenevir Firma Yöneticisi Murat KOCABALLI Kenevir Ticaretindeki Gelişmeler ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden Şakir KARAKAYA Kenevir Yönetmeliği ile ilgili sunum yaptı.

Çalıştay sonunda Gökhöyük Tarım İşletmesinde yer alan 250 dekarlık alandaki kenevir üretim parselleri gezilerek Ülkemizin ilk Yerli ve Milli Kenevir Çeşitlerinden biri olan ve Karadeniz tarımsal Araştırma Enstitüsü adına tescil edilin Vezir-55 çeşidinin performansı gözlenmiştir. Çalıştayın değerlendirme ve Kapanış oturumunda ise Doç. Dr. Köksal AYDIN ŞAKİR, Çalıştayın düzenlenmesine katkı sunan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne(TİGEM), Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne(BÜGEM), Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne(TAGEM), projeyi destekleyen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK)’na ve çalıştaya katılan katılımcılara ve teşekkür ederek çalıştay kapsamında elde edilen verilerin kenevir üreticilerine yararlı olmasını diledi.

Kaynak: Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.