DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI.
REKLAM ALANI
08.10.2021
290
A+
A-

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI.

-Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına Başkanlık etti. Toplantıda ayrıca Amasya Cumhuriyet Başsavcısı Mahmut Bıçakçı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Ayhan Aygün ve kurul üyesi kurumların il müdürleri ile sivil toplum kuruluşlarından temsilciler yer aldı.

Valimiz Mustafa Masatlı toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bağımlılıkla mücadele de misyonumuz; suçtan arınmış, güvenli bir toplumun gelişimine, geleceğine güvenle bakabilen gençlerin yetiştirilmesine katkı sağlamaktır. Vizyonumuz ise; uyuşturucuya karşı ‘SIFIR TOLERANS’ felsefesi ile çalışmak, Amasya’da uyuşturucunun sokağa inmesine fırsat vermemek, tek gencimizin bile hayatının önemli olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan sağlıklı birey ve sağlıklı toplumun temellerini atmaktır.

09.12.2017 tarih ve 2017/23 sayılı Başbakanlık Genelgesine göre uyuşturucu ile mücadele kurulları oluşturularak bağımlılıkla mücadele 2017’den bu yana bu kapsamda yürütülmekteydi. 14 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan 2019/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle Bağımlılıkla Mücadele Kurulları yeniden revize edilerek uyuşturucu bağımlılığının yanı sıra, alkol, tütün, davranışsal (teknoloji ve kumar) bağımlılıkları da kurula dahil edilerek il ve ilçelerimizde Bağımlılıkla Mücadele İl/İlçe Koordinasyon Kurulları oluşturulmuş, çalışma usul ve esasları belirlenmiştir.

Bağımlılık, vücudun bir ya da birden çok işlevini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması ve bundan zarar görüldüğü halde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlılıkla mücadele de oluşturulan Bağımlılıkla Mücadele İl/İlçe Koordinasyon Kurullarımızın çalışma prensibi; Kurumlar arası işbirliğini ve koordinasyonu sağlamak, temel stratejileri belirlemek ve eylem planlarını hazırlamak, onaylamak, gerektiğinde değiştirmek, güncellemek ve uygulanmasını takip edip değerlendirmektir.

Günümüzde çocuklarımız okullardan arda kalan vakitlerinde maalesef sosyal hayatlarının büyük bir bölümünü teknolojiye bağımlı olarak geçirmektedir. Bu konu tüm toplumumuzun sorunudur. Teknoloji kullanımı ile ilgili farkındalık düzeyini artırmayı, veli ve öğrencilerin teknoloji kullanımı konusunda doğru yönlendirilmelerini sağlamak amacıyla da çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Tabi ki bu sadece kurumlarımızın çalışmalarıyla gerçekleşemez; bu konuda ailelere de büyük görev düşmektedir.

İlimizde bağımlılıkla mücadelemizde tüm faaliyet, uygulama ve değerlendirme çalışmalarının yer aldığı, kurumlarımızın üzerine düşen görev dağılımlarının belirlendiği, ‘’2018-2023 Uyuşturucuyla Mücadele Yerel Eylem Planı’’mız hazırlanmış olup, 6 yıllık uyuşturucuyla mücadele yol haritamız plan doğrultusunda kararlılıkla sürdürülmektedir.”

Valimiz Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bağımlılıkla mücadele kapsamında ilimiz genelinde yapılan faaliyetlere ilişkin bir sunum yapıldı.

 Kaynak : Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.