DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

Fatih Lisesinin Hibe Kazanan Proje Tanıtımı Yapıldı.

Fatih Lisesinin Hibe Kazanan Proje Tanıtımı Yapıldı.
REKLAM ALANI
22.02.2020
365
A+
A-

Fatih Lisesinin Hibe Kazanan Proje Tanıtımı Yapıldı.

–Suluova Suluova Fatih Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlüğünün OKA’ya sunarak 250 bin TL hibe kazanan “Hayvan Yetiştiriciliği Ve Sağlığı Atölyesinin Modernizesi; Eğitim Kalitesi Ve Hayvancılığın Geliştirilmesi” projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Suluova’da proje kültürünün yerleştiğini belirterek okul salonunda yapılan programda bir konuşan Belediye Başkanı Fatih Üçok, “Suluova ilçemizde bir proje kültürü yerleşmiş durumda ve bu gibi hibe kurumlarından ilin en çok faydalanan ilçesi konumuzdayız. Bu tür proje çalışmaları yapan ve ilçemize kazanımlar sağlayan her kesim ve herkese teşekkür ediyorum. Son 15 yılda kamu kurumlarımız yenilendi. Milli eğitim camiamızda bundan payını aldı. 2008 Yılında Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başladığım dönemde okul binalarının fiziki durumu ve ikili eğitimi konuşuyorduk. Bugün ise daha kaliteli eğitim nasıl verilebileceğini ve bunun için gereken imkanların arttırılmasını konuşuyoruz. Önemli bir aşama kaydettik. Suluovamız proje kültürü olan bir şehir. Suluova ilçemizde bir proje kültürü yerleşmiş durumda ve bu gibi hibe kurumlarından ilin en çok faydalanan ilçesi konumuzdayız. Belediye olarak bizimde iki tane sunduğumuz projemiz hibe kazandı. Kısaca Suluovamızda var olan bu proje kültürünü arttırarak devam ettirmemiz lazım. Kurumun kaynaklarını kullanmak en kolayı. Ama bir proje yazıp bütçesini hibe kuruluşlarından sağlıyorsanız işte bu çok değer ve kıymet ifade etmektedir. Onun için bu değerli proje ve hibeyi ilçemize kazandıran herkese teşekkür ederim“ diye kaydetti.

-Projede emeği geçenlere teşekküre eden Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu ise, OKA tarafından yapılan çağrıya bu okul tarafından sunulan ve hibe kazanan proje sayesinde okuldaki bir takım eksikliklerin ortadan kalkacağını ve eğitim-öğretime önemli katkılar sağlayacağını, Öğrencilerinde öğrenme ve uygulamalarda daha verimli bilgi ve donanımlar elde edeceğini, Proje paydaşları ile birlikte hayvan yetiştiriciliği konusunda eğitim camiasının üzerine düşen her çalışmayı yerine getirebileceğini, kurulacak laboratura ve diğer ekipmanlar ile öğrencilerin de bu alanda daha nitelikli yetişmelerine katkı sağlanacağını aktardı.

-Okul Müdürü ismet Çullu ise yaptığı açılış konuşmasında, Okulun 2013-2014 öğretim yılında Suluova Fatih Lisesi’nin ‘Suluova Fatih Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’ne dönüştürülmesi ve “Hayvan Yetiştiriciliği Ve Sağlığı” alanında öğrenci alarak eğitime başlaması ile kurulduğunu, 2014-2015 öğretim yılında da ‘Suluova Fatih Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nin ‘Suluova Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne dönüştürüldüğünü, halen okulda 122 öğrenci eğitim ve öğretime devam etmekte olduğunu ancak okulun fiziki durumunun temelde ortaokul ve daha sonra lise olarak planlanması nedeniyle uygulama laboratuvarlarının yeterince geliştirilemediğini belirtti.

Bunun üzerine, her yıl planlı olarak bölgelerin kalkınması için mali yardım hibe program çağrıları açıklayan hibe Ajanslarına proje hazırlayarak sunduklarını ifade eden İsmet Çullu, “Milli Eğitim Bakanlığını ilgilendiren Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında yapılan fizibilite çalışmaları sonucu ilçemizden 3 adet proje sunulmuş okulumuz adına Öğretmenevi Müdürümüz Alim Deniz’in yazdığı proje OKA bağımsız değerlendiricileri tarafından puanlamaya tabi tutularak İlimizden bu konu ile ilgili kabul edilerek hibe kazanan 21 proje arasında ilçemizden tek proje olarak yerini almıştır.“

Daha sonra Proje Danışmanı Öğretmenevi Müdürü Alim Deniz tarafından proje hakkında slayt sunumlar eşliğinde bilgiler verildi.

Proje Danışmanı Alim Deniz yaptığı sunumunda, sunulan projenin 250.000 TL hibe kazandığını, OKA’dan hibe desteği alan okulda ilgili alanda MEB standartlarına uygun,Uygulama Atölyesi kurularak ilgili alanda eğitime devam eden öğrencilerin bilgi ve beceri almaları sağlanacağını, ayrıca ilçemizde büyükbaş hayvan besi işletmelerinde çalışanlar da eğitileceklerini, neticede öğrencilerin ilgili dalda bilgi ve beceriye sahip daha iyi yetişeceklerini anlattı.

Proje ortağının TDİ Besi OSB olduğunu belirten Alim Deniz konuşmasında şunları söyledi: “ilçemiz genelinde yaklaşık 45 bin büyükbaş hayvan mevcuttur. Suluova ilçemiz, Ülkemizin kırmızı et ihtiyacının %2,5ini karşılamaktadır. İlçemizde büyük baş hayvan besiciliğinin gelişmesi sonucu 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılında İlçemiz Fatih Lisesi, Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine dönüştürülerek Hayvan sağlığı ve Yetiştiriciliği alanı Veteriner sağlık dalı açılmıştır. 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Okulumuzda Öğrenci sayısı düşmekte 9 ve 12 sınıf arasında % 35 azalma görülmektedir. Öğrenci sayılarının düşmesinde temel sorun ise: Okulumuzda eğitime devam eden öğrenciler Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı alanı veteriner sağlık dalında eğitim görmektedirler. Ancak okulda uygulama laboratuvarı bulunmamaktadır. Öğrenciler 12. sınıfta işletmelere beceri eğitimine giderek sadece işletmede uygulama almaktadırlar. Mesleki eğitim teorik ve beceri eğitim olmak üzere iki bölümden oluşur. Teorik eğitim sonrası öğrencinin aynı konuda uygulamasını yaparak becerisini geliştirmesi gerekirken beceri eğitimi almadan öğrenciler mezun olmaktadırlar. Sonuçta: Beceri eğitimi almayan öğrencilerin becerileri yetersiz olmalarından dolayı işletmelerce istihdamı mümkün olamamaktadır. Bu sorunu çözmek amaçlı OKA(Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı) proje yapılmıştır. Proje kabul edilmiştir. Projenin Genel amacı: Suluova ilçesinde hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı alanında mesleki eğitimin ve Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin kalitesi ile rekabet gücünün yenilikçi yöntemlerle artırılmasıdır. Projenin özel amacı ise: Suluova Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı alanı uygulama laboratuarının yenilikçi yöntemlerle geliştirilmesi ile alan öğrencilerinin mesleki eğitimde kalitesinin geliştirilmesi ve kurulacak uygulama laboratuarında İlçede hayvan yetiştiricilerinin de eğitilmesi ile bölgede hayvan yetiştiricilerinin sayısı ile hayvan sayısının ve rekabet gücünün artırılmasıdır.” Dedi.

Projenin 250 bin TlL hibe kazandığını belirten Alim Deniz; “bu bütçe ile okulumuza MEB standartlarında laboratuar, laboratuvar uygulama makine takim ve ekipmanları, laboratuvar öğrenci demirbaş malzemeleri ve donanımları kazandırılacak, ayrıca proje çerçevesinde 5 adet eğitim kursu açılacak, mesleki eğimler verilecek, Zoonoz ve Bulaşıcı Hastalıklar modülünde Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı kursları açılacak, büyükbaş hayvan besleme yöntemleri eğitimleri, Besi Organize Bölgesi Müdürlüğünde faaliyete geçen veya geçecek olan işletmelerde çalışan/çalışacaklara yönelik Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı alanı uygulama laboratuvarında Kasaplık Büyükbaş hayvan besleme yöntemleri, kişisel hijyen ve dezenfeksiyon kursları açılacak.”

Konuşmaların ardından tanıtım programı kokteyl ise sona erdi.

Kaynak: AA-suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.