DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

İLÇE MİLLİ EĞİTİMİN PROJESİ 32.222 EURO HİBE KAZANDI.

İLÇE MİLLİ EĞİTİMİN PROJESİ 32.222 EURO HİBE KAZANDI.
REKLAM ALANI
08.12.2023
79
A+
A-

İLÇE MİLLİ EĞİTİMİN PROJESİ 32.222 EURO HİBE KAZANDI.

-Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Adnan Menderes Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinin “Yapılandırmacı Eğitim Yaklaşımıyla Çevresel Adalete” isimli hazırlayıp sunduğu projesi Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Başkanlığından 32.222 Euro hibe kazandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu’yu ziyaret eden Adnan Menderes Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şahin Özdemir, hibe kazanan Erasmus+ Programı K122-SCH Okul Eğitimi Programı kapsamında “Yapılandırmacı Eğitim Yaklaşımıyla Çevresel Adalete” isimli proje çalışmalarının Avusturya’nın Viyana şehrindeki ABZ Aneli ve Business School Augarten, Handelsakademie Und Handelsschule ile Mödling şehrindeki HTL Mödling ortakları ile işbirliği için de gerçekleştireceğini söyledi.

Proje hakkında bilgiler veren Şahin Özdemir; “Bireylerin kendi öğrenme sistemlerine ve yollarına sahip olmaları gerekliliği temeline dayanan yapılandırmacı anlayış içinde bulunduğumuz yüzyılda ön plandadır. Öğrenciyi merkeze alan, öğretmeni ise bilgi merkezi olmaktan çıkarıp bilgi lideri haline getiren bu yaklaşım, özellikle dijital eğitim teknolojilerinin sadece kullanılmasına değil, kullanıcı tarafından üretilmesi gerekliliğine de dayanak olmaktadır. Aktif öğrenme ortamlarının oluşturulması ve her zaman her yerde eğitim konusunda toplumsal farkındalığın sağlanması da yapılandırmacı eğitim anlayışı kapsamı içinde ele alınmaktadır. Bu proje ile öğrenci ve öğretmenlerimiz yapılandırmacı yaklaşım ile çevresel adalet kavramı ve çevresel yozlaşma, doğal afetler ve ötekileştirme, insanların iklim değişikliğine verdiği tepkiler ve afetlerde güç yönetimi gibi yeşil çevre farkındalığı içeriklerini yakından tanıma şansı bulacaklardır.” Dedi.

Proje kapsamında 09.09.2023-08.09.2024 tarihleri arasında 6 öğretmenin 5 günlük yapılandırmacı eğitim yaklaşımında dijital akıcılık kursuna, 6 öğretmenin 5 günlük işbaşı gözlem eğitimine, 8 öğrencinin ise 2 öğretmen ile birlikte 5 günlük çevre eğitimine ve 2 öğretmeninde yapılandırmacı eğitim yaklaşımı temelli öğretim faaliyetine katılacağını belirten Şahin Özdemir; “Yapılandırmacı bakış açısının üretim ve esnekliğe olan tutumundan faydalanmak ve etkinlikte ele alınacak ana konu başlıklarında öğrencilerimiz dijital araçları kullanarak çeşitli atölye çalışmalarında bulunacakları ve ülkeyi yakından tanıma şansı bulacakları bu projenin bütçesi 32.222 Euro’dur. Proje bütçesi Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır.” Diye kaydetti.

Projedeki emek ve gayretleri dolayısıyla Okul Müdürü Şahin Özdemir ve proje ekibine teşekkür eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu; “Proje hazırlamak öğretmen ve öğrencilere güncel bilgi, beceri, değer ve tutumlar kazandırmaktadır. Bireylerin çeşitli üst düzey zihinsel becerilerini harekete geçirmelerine ve var olan kapasitelerinin üst boyutlara ulaşmasına imkân sağlamaktadır. Bu projeler sayesinde, herkesin bir işin ucundan tutması, günlük hayatında karşılaşmayacağı sorumlulukları taşıması gerekir. Bu yükün altına girmek gençler için sorumlu birer yetişkin olma yolunda büyük bir adımdır.” Dedi.

Projenin geniş bir perspektif sağlayacağına dikkat çeken Müdür Ahmet Davu; “Bu projelerde görev alan gençler, dünyaya farklı bir gözle bakmayı öğrenir. En nihayetinde yaşam, deneyim demektir ve farklı çevrelere girip çıkmak bu deneyimi olabildiğince verimli yaşama fırsatı verir. Sosyal sorumluluk sayesinde kazanılan bu geniş perspektifin bir yüzü de yaratıcılık ve iletişim becerileridir. Farklı insanlarla etkileşime giren gençler hangi ortamlarda nasıl davranmaları gerektiğini gözleme fırsatı bulur. Bu gençler, böyle projeler sayesinde etraflarında olan bitenlere karşı farkındalık ve duyarlılık kazanır. Toplumsal eksiklikleri giderecek yapıcı eylemleri kendi kişisel hayatlarına da geçirirler. Yardım etmek, faydalı işlerin bir parçası olmak tatmin eden bir duygudur. Bu duyarlılığı geliştiren gençler daha huzurlu bir iç dünyasına sahip olurlar.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.