DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

MÜFTÜLÜKTEN, DİN GÖREVLİLERİNE VEFA.

MÜFTÜLÜKTEN, DİN GÖREVLİLERİNE VEFA.
REKLAM ALANI
05.10.2021
491
A+
A-

MÜFTÜLÜKTEN, DİN GÖREVLİLERİNE VEFA.

-Suluova İlçe Müftülüğü tarafından, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” kapsamında ilçemizdeki din görevlilerine yönelik bir “Vefa” programı düzenlendi.

İlçemizin Nezih mekânlarından Bir Eylül Restaurantta gerçekleştirilen programda tüm katılımcılara “hoş geldiniz” diyerek bir açılış konuşması yapan İlçe Müftüsü Sıtkı Kaya, bu yıl ki hafta temasının “cami, din görevlileri ve vefa” olduğunu, bu hafta vesilesi ile yapılacak etkinliklerle zor ve meşakkatli süreçlerden geçtiğimiz bu günlerde medeniyetimizin temel yapı taşı olan camilerimizin gönül dünyamızdaki yerini perçinleyerek mabede ve temsil ettiği ulvi değerlere karşı vefamızı göstermenin önemi üzerinde durulacağını, ayrıca camilerin lahudi ve nurani sinesine hayatlarını vakfeden, mihrabından, minberinden, kürsüsünden, minaresinden hakkın ve hakikatin sesini yükselten değerli din görevlilerinin hayırla yad edileceğini söyledi.        

Müftü Sıtkı Kaya yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: “cami ve din görevlileri haftasında gerek yurtiçi gerekse de yurtdışında farklı etkinliklerle kutlanmakta, hem camilerimizin bakım ve onarımının hem de kendimizi yenileme noktasında da bu hafta bir vesile olmaktadır. Bu açıdan bu haftamızın aslında gerek camilerimizde gerekse kendimizi yeniden gönül süzgecinden geçirdiğimiz bir hafta olmasını umut ediyorum. Bulunduğumuz yerde camilerimizin bakım, onarım ve temizliğini yapıp eksikliğini gidermek bu hafta buna vesile olacaktır, ayrıca bizler din görevlisi, din gönüllüsü olarak bu hafta münasebetiyle tekrar kendimizi gözden geçirmek, kendimizi yenilemek, eksiklerimizi gidermek, bu ağır sorumluluğumuzu daha iyi nasıl yerine getirebiliriz noktasında kendimizi muhasebe etmemiz gerekiyor. Çünkü hakikaten üzerimizde ağır bir sorumluluk var. Hem Rabbimiz tarafından hem de devletimiz tarafından bize Din görevlisi ve din gönüllüsü görevi tebliğ edilmiş olup bizler bu görevi en iyi şekilde yerine getirmekle mükellefiz. Gerek Rabbimize gerekse de milletimize karşı vefa borcumuz olarak bizler bu görev noktasında insanımıza dinimizin güzelliklerini en iyi şekilde nasıl ulaştırabiliriz, her insanımıza nasıl dokunabiliriz bunun gayreti içerisinde olmamız gerekir. Toplumumuzda fiilen var olan her kötülükten, işlenen her cinayetten aslında dolaylı olarak bizlerde kendimizi sorumlu hissetmeliyiz. Kötülükleri azaltmak, iyiliklerimizi çoğaltmak aslında bizim hem asli vazifemiz. Yaptıklarımız elbette ki takdir şayandır, yapılanları zaten milletimiz takdir ediyor. Özellikle Pandemi döneminde Sağlık personellerimizle birlikte sahada aktif görev alıp özveriyle hizmet ettiniz. Sadece yaptıklarımızdan değil yapmamız gerekenlerden, yapmadıklarımızdan da sorumluyuz. Yaptığımız görevlerimizin yanında yapamadığımız çok görevler var, hizmetler var, bu noktada inşallah Rabbim gayretimizi çabamızı gücümüzü arttırsın.” Dedi.

Tüm din görevlilerinin haftasını kutlayan Belediye Başkanı Fatih Üçok ise yaptığı selamlama konuşmasında; “Cenabı Allah bu birlik ve beraberliğinizi daim kılsın, bereketlendirsin inşallah. Sağlık ve afiyet içerisinde hizmet etmeyi Cenabı Allah sizlere nasip etsin. Hafta dolayısıyla seçilen “Vefa” konusu oldukça anlamlı olup sosyal hayatın içerisinde herkesin ve her kesimin, her meslek grubunun ihtiyaç duyduğu önemli bir özellik ve vasıftır. Son günlerde hakikaten vefanın unutulduğu dönemler yaşıyoruz. Özellikle Pandemi sürecinde vefa sosyal destek grubunda görev alan siz değerli din görevlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Sokağa çıkmanın kısıtlandığı dönemlerde sizlerin gayretlerine bizzat ben şahit oldum. Sadece bununla değil bulunduğunuz camii ve çevresinde, mahalle ve insanlarımıza karşı yaklaşım ve davranışlarınız, onlarla temasınız, ilginiz ve alakanız çok kıymetli ve takdir görmektedir. Cenabı Allah bu memlekete hakkıyla hizmet eden, görevinin şuurunda olan vatandaşlar, nesiller nasip etsin. Hepinize sağlık, afiyet ve başarılı görevler diliyorum, haftanız kutlu olsun.” Diye kaydetti.

Suluova Kaymakamı Abdullah Şen’de yaptığı konuşmasında, tüm din görevlilerinin haftasını kutlayarak; “Benim de babam din görevlisidir ve yedi sülalemizde de din görevlisi vardır. Din hizmetlerinde istihdam olmak Allah‘ın bir lütfu‘dur. Ben hafız olamadığım için hala içimde bir ukde vardır. Din görevlisi kardeşlerimizin çocuklarını dini hizmetlere yönlendirmeleri çok kıymetlidir ve önemlidir. İmam ve din görevlileri bulundukları muhitte önder kişilerdir, siz din görevlerimiz aslında mürüvvet makamının günümüzdeki mihrap temsilcilerisiniz. Bu makam hiçbir makamla değişilmez, böyle bir şeref hiçbir meslekte yoktur. Toplumun beklentisi olduğu iki tane meslek vardır. Biri kaymakamlıktır, biri de imamlıktır. Din görevlileri mesleğine mesai anlayışıyla bakamaz, öncelikle Müslümanlık anlayışı ve dinimiz bunu reddeder. Sonra o makamın maneviyatı bunu kaldırmaz. Din görevlerimiz 7 gün 24 saat imamdır.. ‘Hoca camide’ diye bir aşağılayan söylem vardır. Hoca camide değil, hoca hayatın her alanındadır, çünkü bizim dinimiz hayatı bir bütünü ile dizayn eder. Onun için din görevlisi mesai anlayışıyla çalışmamalı, çalışsa sırıtır ve bizlere şikayet olarak gelir. Din görevlisinin, toplumun önünde lider-önder olmak gibi bir vasfı vardır. Din görevlisi sadece camiye hapis olamaz, hayatın ve toplumun daima içerisinde yer alması gerekmektedir. Benim için bir cami ve bir bölgenin din görevlisinin en önemli başarısı ise bir kaç tane genci namaza başlatmak ve dini hizmetlere yönlendirmektir, benim için ölçü budur, onun için din görevlilerinin öncelikle İslam’ı çok iyi yaşaması gerekmektedir çünkü sizlerin davranış ve sözleri kişi ve toplumlara daha tesirli olmaktadır. Bu şekilde yaşayan bir imam toplumda en sevilen, en saygı duyulan, en tepede ki insandır. İnsanlarımızın ve toplumumuzun hayatında en çok yer alan kişi din görevlisidir. Şayet bunu uygular isek o zaman toplumu kurtarırız. Din görevlisi iyi bir Müslüman olma gayreti ile bunu başarır ve yapar. Din görevlilerimizin en büyük başarısı kaç tane yanlış yola sapmış gencimizi doğru yola yönlendirmektir. Ben sizlerin bu zihniyette görev yaptığınıza inanıyorum. Allah, Peygamber, Kur’an ve Sünnet bilincinde olan bir nesil yetiştirmek için üzerinize çok vazife düşüyor. Hepinize sağlıklı ve hayırlı görev ve ömürler diliyorum.” Diye konuştu.

Din görevlileri ile Din gönüllülerinin, Yüce Kitabımızı öğrenme ve öğretme gibi ulvi bir görevi bulunduğunu, yeryüzünde yapılan ilk mescit olan Kabe’nin birer şubesi olan cami ve mescitlerdeki mihrap ve minberlerde görevli olmak gibi güzel bir şeref ile şereflendirildiğine vurgu yapan Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz ise “Vefa” konulu bir konferans verdi.

Konuşmalarından ardından, gerçekleştirilen çeşitli yarışmalarda dereceye giren din görevlileri ile yeni emekli olan din görevlilerine protokol tarafından plaket ve belge verilerek tebrik edildi.

Kaynak:Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.