DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

PANCAR BEDELLERİ 8 MART’TA ÖDENİYOR

PANCAR BEDELLERİ 8 MART’TA ÖDENİYOR
REKLAM ALANI
01.03.2024
218
A+
A-

PANCAR BEDELLERİ 8 MART’TA ÖDENİYOR

-Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı

Mustafa Saatcı, kalan 630 milyon TL tutarındaki pancar bedel ödemelerinin 8 Mart 2024 tarihi Cuma günü çiftçilerin hesaplarına yatırılacağını söyledi.

70. Pancar alım ve işleme kampanya döneminin sorunsuz tamamlandığını belirten Mustafa Saatcı, açıklamasında şunları kaydetti:

“Değerli Çiftçilerimiz, Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Amasya Şeker’egönül vermiştüm eş, dost, çalışan ve paydaşlarımız. Allah’ın izni, sizlerin emek ve çabaları sayesinde bir kampanya dönemini daha kazasız belasız tamamlamış bulunmaktayız. Pandemi ve bölgesel savaşların dünya genelinde bozduğu ekonomik dengeler, bunun yanında değişen iklim koşullarıgibi her türlü olumsuzluğa rağmen ekimi yapılan pancarlarıbizlere teslim eden çiftçilerimize, bu pancarları mesai kavramı gözetmeksizin şekere dönüştüren Şirket ve Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim kademesi dahil tüm çalışanlarımıza verdikleri üstün gayret ve çabadan ötürü çok teşekkür ediyorum.

70. Pancar alım ve işleme kampanya döneminde iç saha ve dış saha olmak üzere toplam 126.766 dekar alanda 7.362sayıda pancar ekicisi ile sözleşme yapılarak, 844.174Ton Şeker Pancarı tesellüm edilmiş olup bedele esas ödenecek Şeker Pancarı miktarı783.000 Ton dur. Bu pancardan 81.336 Ton kristal toz şeker, 41,938 Ton melas ve 192.000Ton Yaş Pancar küspesi, 4.753 Ton Pancar Ucu elde edilmiştir.

Toplam pancar bedeli 1 milyar 830 milyon Türk lirası olup çiftçilerimize bugüne kadar yapılan 1 milyar 200 milyon Türk lirası ayni ve nakdi avans ödemelerinden sonra kalan 630 milyon Türk lirası tutarındaki pancar bedel ödemesi 8 Mart 2024 tarihi Cuma günü çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacaktır.

Bununla birlikte Tüm nakliye Kooperatiflerimizin yaklaşık 200 milyon Türk lirası tutarında nakliye ödemelerini de tamamlamış durumdayız. Mevla pancar bedellerini çiftçilerimize hayır işlerde kullanmayı ve aileleri ile güle güle yemeyi nasip etsin.

Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne olduğu gibi 2023/2024Kampanya dönemindede Şeker Kotamızı tamamladığımız için mevcut şeker kotamız korunmuş, Çiftçilerimizin diğer tarım ürünleri karşısında yine kazandığı bir yıl olmuştur. Yani pancar eken kazanmaya devam edecek diyerek buradan gelecek senenin de ipucunu vermiş, münavebe şartlarına uyulmak kaydıyla pancarda kota uygulaması yapmayacağımızı bildirmiş olalım.

Aziz çiftçilerimiz, devreye aldığımız Randevu sitemi sayesinde çiftçi ve besicilerimizin sıra beklemeden oldukça rahat ve konforlu bir biçimde dökme Yaş Küspeye erişimi sağlanmış, yaş küspe paketleme tesisleri müteahhitfirmaya kiralanarak maliyetleri düşürülen paketli yaş küspeyle bölgemizde en uygun ambalajlı yaş küspe üretimi ve satışı yapılmıştır.Stoklarımızda halen avantajlı satış fiyatı ile yeteri miktar Yaş küspe bulunmaktadır.Her zaman ifade buyurduğumuz sizin rahat etmediğiniz yerde bizlere istirahat yoktur sözünün açılımı işte tamda bu manaya gelmektedir. Bu bağlamda yine sizlerin rahatına hizmet etmek üzere fabrika ve kantarlarda bekleme sürenizi ortadan kaldırmayı amaçlayan Yaş küspe randevu sisteminde olduğu gibirandevulu pancar teslim programı yazılım çalışmaları devam etmekte, gerekli alt yapı yatırımları tamamlanarak yeni döneme yetiştirilmesi planlanmaktadır. Sayısı artırılan pancar hasat makine imkânı yanında Randevulu PancarTesellümünü’de başardığımızda pancar çiftçimizin pancar hasadı ve pancar teslimi gibi en büyük iki sorunu da Allah nasip ederse ortadan kalmış olacaktır.

Allah’a şükürolsun ki Pancar bedellerine mahsuben tüm çitçilerimize ödemeleri zamanından önce yapılmakta,hatta buna ilave olaraksıkıntı içerisinde bulunan çiftçilerimizede yine pancar bedellerinden mahsup edilmek üzere Şirket ve Kooperatif imkanları dahilinde sürekli destek olunmaktadır. Bu yılda çiftçilerimize pancar ekiminden hasadına kadar piyasa şartlarından uygun maliyetli, ekstra masrafsız ayni ve nakdi avans desteklerimiz artan oranda devam edecek, yenilenmiş ve ürün grubu artırılmış mal ve hizmetlerle Kooperatif satış mağazalarımız sizlerin emrinde olacaktır. Yeni dönem Gübre, Tohum veİlaç tedariklerimizi tamamlanmış olup taban gübreleri dağıtımına bölgelerimizde başlanmıştır.

Biliyorsunuz ki daha bu kampanya bitmeden 2024/2025 yılı pancar alım avans fiyatı ülkemizde yine ilk defa şirketimiz tarafından açıklanmıştır. Açıklanan pancar alım avans fiyatı tüm çiftçilerimize hayırlı olsun. Önümüzdeki dönem de iç saha pancar ekim ve hasat miktarlarında ciddi artışlar olacağını beklemekteyiz. Şöyle ki günümüze kadar alınan pancar taahhüt miktarı 115 bin dönümü geçmiş durumdadır.

Bizim Yönetim anlayışımız ve dönemimizde, Pancarın alıcısı da üreticiside ve hatta fiyatı da ekim dönemimden önce bellidir. Bakınız bu sene bölgemizde pancar ekimini teşvik için Türk Şeker pancar alım fiyatının 145 TL üzerinde bir alım fiyatı uyguladık. Biz hiçbir zaman çiftçilerimizi piyasanın insafına bırakmadık emin olun devam eden yıllardada bırakmayacağız. Sizlerden hassaten ricamız sadece kurumlarımız yetkili organlarınca yapılan bilgilendirmelere kulak vermeniz olacaktır. Her zaman dediğimiz gibi bizim dedikodu boyutunu geçmeyen, eleştiri sınırlarına dahi yaklaşamayan, aslı astarı bulunmayan laflara, hezeyanlara eylem ve söylemlere ayıracak ne vaktimiz ne de bunlara verilecek bir cevabımız bulunmamaktadır. Bizler seçim meydanından çiftçilerimizin büyük bir teveccühü ile yetkilendirildik ve onlardan aldığımız güçle bugün bu başarılı işlere imza atabildik.

Burada sözlerime son verirkenbizleri her daim destekleyen tüm siyasi parti ve temsilcilerine, Amasya Valimiz Sn.Yılmaz DORUKBey’e, İlçe Kaymakamlarımıza, İl ve İlçe Siyasi Parti Temsilcileri ve Meclis Üyelerine, tüm Belediye Başkanlarımızave İlçe Mülki Amirlikleri, Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma Teşkilatımıza, tüm Taşıyıcılar Kooperatifleri Başkan ve Üyelerine, Sivil Toplum Örgütlerine, Sulama Birliği Başkanlarına ve burada ismini sayamadığım tüm dostlarımıza, şükranlarımızı sunar, 71. Kampanya Dönemihazırlıklarımıza ara vermeden devam ettiğimizi, pancar ekimine olan desteğimizin her daim devam edeceğinin bilinmesini isteriz.” İfadelerini kullandı.

Kaynak :Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.