DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya 6°C
Çok Bulutlu

SANAYİ VE TEKNOLOJİ İŞBİRLİĞİ KURULUNUN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SANAYİ VE TEKNOLOJİ İŞBİRLİĞİ KURULUNUN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
REKLAM ALANI
04.01.2022
40
A+
A-

SANAYİ VE TEKNOLOJİ İŞBİRLİĞİ KURULUNUN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

– Amasya Valisi Mustafa Masatlı Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Toplantısının yerini alan, Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulunun ilk toplantısına Başkanlık etti. Toplantıda Merzifon Kaymakamı Ali Güldoğan, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin ile İl Özel İdaresi, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR, SGK, TKDK, KOSGEB,  Valilik AB Proje Ofisi, OKA, TSE, Amasya TSO ve OSB’lerden temsilciler yer aldı.

Toplantıda konuşan Valimiz Mustafa Masatlı, sanayi ve teknoloji merkezli gelişen dünyada bu alanda yapılacak çalışmaların Ülke ekonomileri üzerinde sahip olduğu öneme vurgu yaparak şunları kaydetti: “Sanayi alanında paydaş kurumlar ile Üniversitelerin, OSB’lerin, TSO’ların ve iş dünyasının koordineli şekilde çalışması ve bu alanda önceliklerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız da bu amaçla yaklaşık 10 yıldır Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ)  adıyla sürdürdüğü platformu, Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu olarak daha geniş çerçeveli bir yapı olarak güncellemiştir.

KÜSİ aktif olduğu dönemde İlimizde çok sayıda işbirliğinin oluşmasına ve İlimizde bir Ar-Ge Merkezi kurulmasına da vesile olmuştur.  Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulumuz da bu işbirliğinin artarak devam etmesi, yeni fikir ve projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalarına devam edecektir. Kurulumuz öncelikli olarak İlimizdeki ithalatın miktarını, hangi ürünlerde yoğunlaştığını ve azaltılması için yapılması gerekenleri analiz edecek ve Ülkemizde üretimi yapılan veya yapılabilecek olan ürün ve teknolojilerin kullanımı noktasında sanayi kuruluşlarına bilgi aktarımı yapacaktır. Bu çalışmaların sonucunda sanayi üretiminin dönüşümü sağlanarak, cari açığın azaltılmasına destek olunacaktır.

Kurulumuzun bir diğer gündem maddesi ise sanayi ortamında yatırım ortamının oluşumu ve sanayinin planlı gelişimini sağlamaktır. Bu madde doğrultusunda, 6 aydan az bir sürede Taşova kuruluş süreci tamamlanmıştır. Taşova OSB’mizin taslak olarak hazırlanan Parselasyon Planı ile 3 bin ile 10 bin m2 arasında değişen 60 adet sanayi parseli oluşturulması planlanmaktadır.

Amasya Organize Sanayi Bölgesinde; Orta Karadeniz Kalkınma Ajansından Atıksu Arıtma Tesisi fizibilite çalışmaları için 110 bin TL, İmar tadilatı teknik desteği için 35.000,00 TL ve Altyapı bakım onarım desteği için ise 1 milyon 620 bin TL proje bazlı destek alınmıştır.

Ayrıca Atıksu Arıtma Tesisi yapımı işi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 yılı yatırım programına alınmış olup, 62 hektar genişleme alanı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oluru ile Yer Seçimi Komisyonu toplanmıştır.

Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde; 43 Hektarlık 1 nolu ilave alan altyapı işleri tamamlanarak işletmeye alınmıştır. 250 milyon lira yatırım tutarlı 1.500 kişiye istihdam sağlayacak 19 fabrika açılış aşamasındadır.

55 milyon lira yatırım tutarlı ilave 500 kişi daha istihdam oluşturacak 6 parselde inşaatlar çatı seviyesinde tamamlanma aşamasındadır.

OSB de doluluk oranı % 98’e ulaştığından, 144 Hektarlık 2 nolu ilave alanın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız yatırım programına alınması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Ayrıca yaklaşık 25 milyon TL yatırım bedeli olan 2000 +2000 m3 kimyasal + biyolojik atıksu arıtma tesisinin yapımı da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 yatırım programına alınmıştır.

OSB’mizde 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Tek Ebeveynli Ailelerde Kadın ve Çocuğun Güçlendirilmesi ve Kadın İstihdamının Artırılması Projesi de tamamlanma aşamasındadır. Bu projenin yaklaşık maliyeti ise 1 milyon 850 bin TL olup, bu rakam OKA tarafından finanse edilecektir.

Yine OKA’dan Atıksu Fizibilitesi teknik desteği için 35 bin TL, Güvenli, Verimli ve Çevreci Bir Enerji Sistemine Dönüşüm Projesi için ise 2 milyon 180 bin TL destek alınmıştır.

Amasya Suluova Organize Sanayi Bölgesinde ise: Atıksu Arıtma Tesisi yapımı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 yatırım programına alınmıştır. OSB’nin 93 hektar genişleme alanı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oluru ile Yer Seçimi Komisyonu toplanmış olup, çalışmalar devam etmektedir.

Amasya’mızı bölgemizin kırmızı et üretim merkezine dönüştürme hedefimiz doğrultusunda Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgemizin kurumsal kimliği ve teknik altyapısı güçlendirilerek, OSB’mizi 63,5 hektarlık bir alanda genişletmiş bulunuyoruz. Genişleme Alanı Lansmanı geçtiğimiz aylarda yapılmış ve altyapı çalışmaları yatırım programına alınmıştır.

Bu çalışmalarımız neticesinde hali hazırda 412,8 hektarlık alanda faaliyet gösteren aktif 4 OSB’mizin faaliyet alanına 427,7 hektarlık bir alan ilave edilmiştir. Yani Amasya’mızın sanayi kapasitesi %103 oranında artmıştır.   Orta ve uzun vadede OSB genişleme alanlarımızın Amasya ekonomisine ve istihdamına katkısı büyük olacaktır.

Buradan beklentimiz daha çok üretim, daha fazla inovasyon ve çeşitli teknolojilerin geliştirilmesidir. Sayın Cumhurbaşkanımız da sürekli bu doğrultuda mesajlar vermekte ve üretim sanayinin geliştirmesinin önemine vurgu yapmaktadır. Özellikle dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinde sanayi üretimimiz durdurmamız ve bazı sektörlerde daha da arttırmamız ekonomimiz ayakta tutan unsur olmuştur. Bu çalışmalara katkılarınızdan ötürü kurul üyelerimize teşekkür ediyor, 2022 yılının salgın hastalığın sona erdiği, Ülkemizde üretimin ve bereketin bol olduğu bir yıl olmasını temenni ediyorum.”

Valimizin konuşmasının ardından toplantı gündemine ilişkin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Burak Arzu tarafından bir sunum yapıldı. Sunumdan sonra katılımcıların gündeme ve 2022 yılında İlimizde yapılması planlanan projelere dair görüşlerini dile getirmesiyle toplantı sona erdi.

Kaynak: Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.