DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

Şeker Fabrikasından Çiftçiye 63 Milyon

Şeker Fabrikasından Çiftçiye 63 Milyon
REKLAM ALANI
22.02.2020
333
A+
A-

Şeker Fabrikasından Çiftçiye 63 Milyon.

-Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, yaptığı açıklamasında çiftçiye kalan 63,4 milyon liralık pancar bedelinin 24 Şubat günü ödeneceğini söyledi.

Mustafa Saatcı, açıklamasında şunları kaydetti:

“Fabrikamız 2019/2020 döneminde iç ve dış saha pancar ekim alanlarından tesellüm etmiş olduğu 615.739 ton bedeli ödenecek pancar için pancar bedeli olarak 186,2milyon TL, yaş küspe primi olarak9,2 milyonTL, pancar nakliye primi olarak 7,2 Milyon TL, İlaç destek primi olarak 1,6 milyon TL ve geç söküm pancar primi olarak 1,5 milyon TL ve pancar nakliyesi 22,3 milyon olmak üzere toplamda 228 milyon TL pancar bedeli tahakkuk etmiş bugüne kadar bu bedelden 164,6 milyon TL ayni ve nakdi avans ödemesi gerçekleştirilmiştir. Pancar bedelinden kalan 63,4 milyon TLise kampanya kapanış basın açıklamasında Yönetim Kurulu olarak söz verdiğimiz gibi 24 Şubat 2020 tarihi itibari ile değerli çiftçilerimizin banka hesaplarına yatırılacaktır. Bizler bugüne kadar siz değerli pancar ekicisi çiftçilerimize neyi, ne zaman yapacağımıza dair söz verdiysek, sözümüzün arkasında durduk ve söylediğimiz tarihte tüm taahhütlerimizi yerine getirmeyi kendimize borç bildik.

Değerli Pancar ekicisi çiftçilerimiz,
Bizleri verdiği sözlerin, taahhütlerin arkasında durmaya gayret ettirecek, yine sizlerin namıma daha güzel işler yapmaya memur edecek güç sizlersiniz. Bir kavmin, bir grubun, bir kitlenin efendisi, Kavmine, grubuna ve kitlesine hizmet edenlerdir. Şiarımız budur. Geçen süreçte durumu sıkışık olan, şu veya bu şekilde herhangi bir derdi olan tüm çiftçilerimizi Yönetim Kurulumuz ve şahsım olarak tek tek dinledik ve Şirketimiz imkanları dahilinde tüm pancar ekicisi çiftçilerimizin sorunlarını çözmek için yoğun mesai harcadık. Kapımızı çalan her çiftçimizi evine, ocağına Allah’a şükür boş göndermedik.

Değerli Pancar ekicisi çiftçilerimiz,
2020/2021 Kampanya dönemi pancar alım taahhütlerimiz devam etmektedir. Bölge Tarım Müdürlüklerimiz bu konu ile alakalı her türlü çabayı mesai mefhumu gözetmeksizin göstermektedirler. İhtiyaç duyulan pancar ekim sahası 110.000 dekardır. Bugüne kadar Şirketimizle ekim taahhüdüne giren pancar ekim sahası 76.000 dekardır. Şu an için bölgemizde 34.000 dekar eksik görülmektedir. Her zaman söylediğimiz gibi temel gayemiz bu yöre kazanımlarının yine bu yöre insanları ile paylaşımı bizler için esastır. Biz bu ihtiyaç duyulan pancarın bu topraklarda yetiştirilmesini, bu yörenin imkanları ile sağlanmasını temenni ediyoruz. Eğer 36.000 dekar daha pancar ekim sahasını yöremizde temin edemezsek yine geçen yıl olduğu gibi dış saha pancar ekim alanlarına yönelmek durumunda kalacağız. Bilinmesini isteriz ki dış saha pancar ekim alanlarından gerekli ekim müsaadelerini almak her geçen gün Şirketimiz aleyhine zorlanmaktadır. Bu bağlamda henüz kararını vermemiş veya herhangi bir nedenle pancar ekiminden uzaklaşmış tüm çiftçilerimizi tekrar pancar ekimine dönmeleri konusunda bir kere daha düşünmeye davet ediyoruz. Elde ettiğimiz Şeker kotamızın önümüzdeki 5 yıllık periyotta korunması Şirketimiz ve yöremiz için hayati öneme haizdir. Sizler bu Şirketin tek ve asıl sahiplerisiniz. Yönetiminde kaldığımız sürece amacımız sizleri pancar ekimine teşvik etmek, pancar bedellerinden azami fayda görmenizi sağlamak, sorun ve dertlerinizi çözme konusunda yardımcı olmaktır.

Değerli Pancar ekicisi çiftçilerimiz,
2020/2021 Kampanya döneminde biliyorsunuz ki bir dizi yenilikler ile sizlerin huzuruna çıktık. Bir daha hatırlatmak gerekirse Devletimizin açıklayacağı pancar bedelinin üzerine 10 TL/Ton pancar fiyatı ilan ettik. Uzun süredir uygulanması bırakılan, dönem sonunu beklenmeden alabileceğiniz Yaş Küspe primi nakit avansı uygulamasına geçtik, yine ilk kez uygulanacak Temiz Pancar teşvik Primi ve buna bağlı Pancar boşaltma bedellerinin Şirket imkanları dahilinde ödenmesi uygulamasını geliştirdik. Nakliye Primi uygulamasını daha adil ve işlevsel hale dönüştürdük. Mücadele primi uygulaması ile kullanılacak ilaçların %50 sini Şirket olarak biz karşılayacağımız taahhüt ettik. Piyasa şartlarının altında Gübre ve Tohuma tedariki sağladık, Çapa avansını günümüz ekonomik şartlarına göre yeniden revize ettik, yine ödümüzdeki dönem %60 Pancar bedeli nakit ödemesine deva edeceğimiz deklare ettik, Geç söküm için teşvik primi uygulamamızı aynen koruduk.

Değerli Pancar ekicisi çiftçilerimiz,
Biliyorsunuz ki, Şirketimizce 2020 yılı Farkındalık yılı ilan edilmişti. Şirket olarak sizlere sağlanan ayni ve nakdi destek ve primler ile bizler, sizlerin sorunlarının farkında olduğumuzu gösterme gayretindeyiz. Yalnız Farkındalık tek taraflı gelişen ve gün geçtikçe büyüyen bir olgu değildir. Sizler de sahibi bulunduğunuz bu güzide Şirketin sorunların farkında olun istiyoruz. Bu bağlamda sizlerden tek beklentimiz Pancar ekimine devam etmeniz ve çevrenizi de bu hususta teşvik etmenizdir. Farkında olmalıyız ki tek bir ürüne yüklenmek o ürünün değerini düşürür. Alternatif ürünler çoğaldıkça hem risk azalır hem münavebe sağlanır hem de ürünün fiyatı değerlenir. Bu noktada bölgemizde pancar ekimini devam ettirmeliyiz, daha da artırmalıyız ve Şirketimizin yakalamış olduğu bu kotanın devam etmesini sağlamalıyız.

2020/2021 yılında Pancar ekimine teveccüh etmiş ve edecek tüm paydaşlarımızı yürekten selamlıyor, başta çok değerli Amasya Valisi sayın Osman Varol’a, Ak Parti Grup Başkanı sayın Mehmet NaciBostancı’ya,Ak Parti Milletvekillerimiz sayın Mustafa Levent Karahocagil ve sayın Hasan Çilez’e, CHP Milletvekili sayın Mustafa Tuncer’e, bölgelerimizin Sayın Belediye Başkanlarına,tüm yöremiz siyasi parti temsilcilerimize, Kamu ve Sivil toplum Kurum, kuruluşlarına en derin şükranlarımızı sunar,Mevla çiftçilerimize yerin bitirdiğinden ve göğün indirdiğinden bolca ikram ve ihsan etsin, Ülkemizin dirliğini ve birliğini daim etsin inşallah diyoruz.” Dedi.

Kaynak: AA-suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.