DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

SULUOVA’DA ÜRETİLEN MERSİN BALIKLARI DENİZLERE SALINDI.

SULUOVA’DA ÜRETİLEN MERSİN BALIKLARI DENİZLERE SALINDI.
REKLAM ALANI

SULUOVA’DA ÜRETİLEN MERSİN BALIKLARI DENİZLERE SALINDI.

-Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim Tesislerinde üretimi yapılan Mersin Balıkları, gelişmeleri için Türkiye’nin dört bir yanındaki göl ve denizlere salındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesinde “Su Kaynaklarının Balıklandırması Projesi” kapsamında, Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim Tesisinde üretimi gerçekleştirilen 10 bin adet Karaca Mersin Balıkları Suluova’daki tesislerden alınarak büyüyüp gelişecekleri denizlere doğru yola çıktı.

Siyah Havyar adı verilen yumurtası ile dünyanın en pahalı balıklarından biri olarak bilinen Karaca Mersin Balığı, Bu kapsamda Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim Tesislerinden alınan Mersin balıkları Sakarya, Samsun ve Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışanlarına teslim edilmelerinin ardından doğal yaşam alanlarına ulaşmaları için bırakıldığı göllerden denizlere ulaşacak.

-Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” ile sucul biyolojik çeşitliliğimizin korunması, zenginleştirilmesi ve stokların takviye edilmesi, sürdürülebilir kullanımının sağlanması, balıkçılarımızın gelirlerinin artırılması, endemik ve nesli tehlike altında olan türlerin korunması amaçlanıyor.

Dünya çapında 27 türle temsil edilen mersin balıklarının ülkemiz sularında daha önce bulunan 6 türden 3’ü tamamen yok olurken, 3 tür ise ciddi manada yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Sularımızda bulunan üç türün stokları da son derece azalmış durumdadır. Türkiye, 22 Aralık 1996 tarihinde mersin balıklarının avlanılmasını tamamen yasakladı. Nesli tamamen tükenmek üzere olan Mersin balıkları, Yedikır Su Ürünleri Üretim Tesisi gibi yetiştirme yerlerinde yetiştirilip sulara bırakılarak balık neslinin devamı amaçlanıyor.

Konu ile ilgili yaptığı açıklamada bulunan Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Gürol Çetin; “Yedikır Su Ürünleri Üretim Tesisimizde nesli tükenme tehlikesi altında olan Karaca Mersin (Acipenser gueldenstaedtii) ve Sivriburun Mersin (Acipenser stellatus) olmak üzere iki cins Mersin balığının üretiminin yapılarak, Bakanlığımız kontrolünde doğayla buluşturmak ve doğal ortamında neslinin devamını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu kapsamda Yedikır Su Ürünleri Üretim Tesisimizde üretimini yaptığımız 10.000 adet Karaca Mersin (Acipenser gueldenstaedtii) balığı yavrusu doğal ortamları olan Kızılırmak, Yeşilırmak ve Sakarya Nehir’lerine 24.11.2023 tarihinde eş zamanlı olarak bırakıldı. Üzerinde telefon ve balık numarası olan özel çiplerle bu balıkların tamamı tesisimizde markalandı. Bu markalarla balıkların yaşamları ve göç yolları takip edilecektir. Bu bırakıldıkları yerden beslenmek için denize açılacaklar. 6 veya 7 yıl denizde barındıktan sonra, yumurtlama dönemi geldiği zamanda tekrar bırakıldıkları yere geri döneceklerdir. Bunlarda hep kayıt altına alınacaktır.” dedi.

Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesine verilen destekten dolayı Bakan İbrahim Yumaklı’ya ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’ne teşekkür eden Çetin açıklamasının devamında; Yedikır Su Ürünleri Üretim Tesisimizde 23.000 adet karaca ve sivriburun mersin balığı yavrusu üretilmiştir. Özel Sektörü desteklemek üzere 1200 adet Karaca Mersin Balığının satışı yapılmıştır. 15 milyon yavru sazan balığı Bakanlığımızın “Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Gümüşhane, Kastamonu, Ordu, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat, Yozgat, Bilecik, Bursa ve Yalova İllerini kapsayan 15 İlde bulunan 203 adet su kaynağına yavru sazan yavruları gönderilmiştir.

Mersin balıklarının sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için üretim çalışmaları önem arz etmekte olup; Bakanlığımız ile koordineli çalışarak bu türün neslinin tükenmemesi için çalışmalarımız devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2024 yılı içerisinde 12 milyon adet sazan ve 200 bin mersin balığının üretilerek Ülkemiz sularına bırakılacağını açıkladı. Öte yandan Avrupa yayın balığının deneme üretiminin de 2024 yılında başlayacağını aktardı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.