DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

Adnan Öksüz; “Tamamen İftira ve Kumpastır.”

Adnan Öksüz; “Tamamen İftira ve Kumpastır.”
REKLAM ALANI
01.06.2017
1.328
A+
A-

Adnan Öksüz; “Tamamen İftira ve Kumpastır.”

-Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu eski Başkanı Adnan Öksüz ve Yönetim Kurulu eski Üyeleri Ömer Bilgen ile Orhan Kaynak, yaptıkları bir basın toplantısında haklarında yapılan iddialara cevap verdi.

Suluova Ziraat Odası salonunda yapılan basın toplantısında açıklamalarda bulunan ve aynı zamanda Suluova Ziraat Odası Başkanı olan eski Başkan Adnan Öksüz, görevden alındıkları ve ‘usulsüz’ olarak nitelendirdiği genel kurulun yapıldığı 5 Nisan 2017 tarihini, “bize yönelik yapılmış bir kumpas ve darbe” olarak nitelendirdi.

Kendilerini görevden alan mevcut şeker fabrikası yönetim kurulunun iddialarına madde madde cevap veren Adnan Öksüz, ‘Sular yükselince balıklar karıncaları yer, sular çekilince ise karıncalar balıkları yer’ sözünü hatırlatarak, “onlar karınca bizi yiyorlar, ama bir gün sular yükselecek ve bizler o karıncaları yiyeceğiz” dedi.

5 Nisan 2017 tarihinde hukuk, teamüller ve Amasya Çiftçisinin hakları çiğnenerek bir olağanüstü genel kurul yapıldığını ve neticesinde Amasya Şeker Fabrikasında yürütmekte oldukları görevlerinden alındıklarını söyleyen Adnan Öksüz; “Geçtiğimiz günlerde bu hukuksuz kongre ile göreve gelen, ya kağıt üzerinde başka, fiiliyatta farklı bir başkanı olan yada başı dururken başka yeri konuşan bu yönetim kurulu, yönetimde bulunduğumuz süre içerisinde yaptığımız iş ve projelerle ilgili asılsız, mesnetsiz bir takım iftiralarda bulundular. Her ne kadar bizler neyi, niye ve nasıl yaptığımızı bilen bir yönetim kurulu olarak ilk anda bu akla zarar açıklamalara cevap vermek istemesek de bu suskunluğumuzun kamuoyu tarafından iddiaları kabullenmek olarak algılanmaması için bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık” dedi.

“Kısaca bizim suç değil, kabahatimiz vardır” diyerek sözlerini sürdüren Adnan Öksüz; “O kabahatlerimizden ilki, Ankara PANKO’dan alınan mazotun yerine çiftçiye daha ucuz mazot vermek için Beyaz Akaryakıt A.Ş. isimli şirketi kurmak oldu. İkinci kabahatimiz ise, çiftçiye dağıttığımız gübreyi Ankara PANKO'dan değil de ihale yolu ile Devlet Fabrikası olan GÜBRETAŞ'dan alarak 800 Bin TL'nin fabrikanın kasasında dolayısıyla çiftçinin cebinde kalmasını sağladık. Aynı sebeplerden dolayı pancar tohumu ve zirai ilaçları da onlardan almayarak yine ihale yolu ile daha uygun fiyatlara alıp çiftçilerimizin üretim maliyetlerini düşürerek üçüncü kabahatimizi de işlemiş olduk. Şimdi anladınız mı Ankara PANKO bizlere neden karşıdır.”

Kendilerine yönelik suçlamalar için açıklamalarını sürdüren Adnan Öksüz, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Bizler pancar ekicileri kooperatifi tarafından şeker fabrika yönetimine atanmış yöneticileriz. 2011 yılının 12 ayında biz göreve geldiğimizde şeker fabrikası 39 milyon lira borçluydu. Sigorta parsını ödemeye para bulamıyorduk. Toplamda Amasya bölgesi için bize 362 bin ton pancar ekim hakkı verdiler. Bu pancardan 39 bin ton şeker çıktı. Bu şeker oranını arttırmak için şeker kurumuna başvurarak pancar artırımında bulunduk. İlk yıl Eskişehir, Polatlı, Sivrihisar, İkinci yıl Polatlı, Sivrihisar ve Konya’nın 7 ilçesi ve üçüncü yıl ise Konya’nın ilçelerinden verdiler. Biz 63 bin 100 ton şeker kotasını bu şekilde çıkardık. Bu yıl ise bu uygulamayı yapmadık çünkü bölgemiz çiftçisi bize güvendiler ve pancar ekim sahalarını arttırdılar ve biz kendimize yetmeye başladık. Ürettiğimiz şekerde her geçen yıl artı ve çiftçilerimizin paralarını da peşin ödeyerek güveni inşa ettik. Ve gelinen noktada bu tesis ettiğimiz güven neticesinde biz görevde iken 1 ay kadar önce bölge çiftçimiz bize 860 bin ton pancar ekimi bize taahhüt ettiler” dedi.

6 Yıl önce FETÖ ile sıkıntılar yaşadıklarını ve şimdi ise FETÖ kalıntıları ile sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Adnan Öksüz; 
“Onlarda şunu bilsinler ki; Dün FETÖ denen bu ihanet şebekesinin ağababalarına bu kurumları teslim etmedik bugünde FETÖ’nün artıklarına teslim etmeyeceğiz. Adapazarı Şeker Fabrikasının Yönetim Kurulu Başkanını görevden alıp cezaevine koydular. Fabrikaya kayyum atayıp Asya Finansa sattılar. Asya Finans fabrikanın içini boşaltıp Ülker’e sattı. Asya Finansın kimin kuruluşu olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Aynı şekilde Kayseri Şeker Fabrikasına kayyum atayıp başındaki seçilmiş kişiyi cezaevine koyup 400 yılla yargıladılar. Ne hikmetse aynı kişi Kooperatif seçiminden bir gün sonra yapılan mahkemede beraat etmiştir. Adapazarı Şeker Fabrikasına yaptıklarını Amasya Şeker Fabrikasına yaptırmayacağız. Kayseri'de kurdukları tezgahı Amasya'da kurdurmayacağız” diye kaydetti.

Kendisinin de aralarından bulunduğu 31 kişinin ağır ceza mahkemesinde yargılanması konusunda da açıklamalarda bulunan Adnan Öksüz, bahsedilen 31 kişi hakkında hiçbir hükmün olmadığını, kooperatif seçimlerine bu 31 kişiden isteyenin gireceğini belirterek;

“31 kişinin hiçbir yere aday olamayacaklarını söylemişler. Buradan ilan ediyoruz, herhangi bir yere aday olmamızı engelleyen hiçbir kanun, tüzük ve yönetmelik yoktur. Günü geldiğinde aday olmaya karar verirsek bunu çıkar ve açıklarız. Bu kelamı ederken kimin ağzıyla konuştuklarını biliyoruz. Konya’da ki, Ankara’da ki ağababalarını biliyoruz. Hiç kimse unutmasın başkasının gölgesine sığınanların kendi gölgesi olmaz. Güneşe çıkarsınız ve gölgenizi oluşturursunuz.”

Mevcut fabrika yönetiminin, ‘arkamızda 5 Tokat ve 3 Amasya Milletvekili var’ şeklindeki açıklamalarına da cevap veren Adnan Öksüz;

“Çıkıp basının önünde arkamızda 5 Tokat 3 Amasya Milletvekili var diye beyanda bulunanlar bilmelidir ki bu kurumlar siyasi parti değildir. Bu kurumların seçimini yapıp yönetimini belirleyecek irade siyasetçilerin değil çiftçilerin iradesidir. Bu konuda Tokat Milletvekillerine söylenecek bir söz yoktur. % 24 azınlık hissesiyle böyle devasa bir kurumun yönetimini ele geçirmeye çalışmaları ve bundan fayda ummaları normal karşılanabilir. Ama her seferinde bu yaşanan olaylardan haberleri yada dahilleri olmadığı hususunda kelam eden Amasya Milletvekillerinin bizlere ve çiftçilerimize bir açıklama yapmak mecburiyetleri vardır. Ya bize yalan söylenmiştir yada bu iddianın sahipleri yalan söylemektedir“ dedi.

Milletvekillerine seslenerek; “bir an önce burayı seçime götürsünler, siyaset değil, halk karar versin” diyen Adnan Öksüz, açıklamalarının devamında kendilerine yönelik yapılan iddiaların tamamının asılsız olduğunu ve o iddialara ait asıl belgelerin ellerinde bulunduğunu ifade ederek; “İnsan bir şeyleri söylerken insaflı, edepli olması lazım. Asaletli olmak lazım. Asalet para ile satılmaz. Yapılan işlerin hepsinin belgesi bizde var. Devlete ve Hukukta veremeyeceğimiz tek kuruşluk hesabımız yok. Onların iddialarının hepsi asılsız olup, hiçbir gerçek belgeleri yoktur. Çünkü gerçek belgeler bizdedir. Bu gerçek belgeler ile bize yapılan asılsız iddia ve suçlamalar için savcılığa haklarında suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu.

Düzenlenen toplantı, yapılan açıklamaların ardından basın mensuplarının soruları ile son buldu.

NOT: Basın metninin tamamı daha sonra yayınlanacaktır.

Kaynak: AA-Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.