DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

AMASYA’DA 600 YATAKLI DEVLET HASTANESİ’NİN TEMELİ ATILDI

AMASYA’DA 600 YATAKLI DEVLET HASTANESİ’NİN TEMELİ ATILDI
REKLAM ALANI
19.03.2024
101
A+
A-

AMASYA’DA 600 YATAKLI DEVLET HASTANESİ’NİN TEMELİ ATILDI

-Amasya’ya yapılacak olan ve Orta Karadeniz Bölgesinin sağlık merkezi olacak 600 yataklı Amasya Devlet Hastanesi’nin temeli, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla atıldı.

Amasya’da Sağlık Bakanlığı tarafından yapımına başlanan 600 yataklı (768 yatak kapasiteli) Amasya Devlet Hastanesi’nin temel atma töreni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımı ile gerçekleşti.

Amasya Fındıklı mevkiinde düzenlenen temel atma törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Amasya Belediye Başkanı Bayram Çelik, Ak Parti Amasya Milletvekilleri Haluk İpek, Hasan Çilez, yerel yöneticiler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Sağlık Bakanlığı tarafından Samsun, Çorum ve Tokat gibi önemli illerin kesişme noktasında yer alan Amasya’da temeli atılan hastanenin, Orta Karadeniz bölgesinin önde gelen sağlık yatırımlarından biri olacağını kaydetti.

-“Türkiye’yi Sağlık Hizmetlerinde Dünya Standartlarının Üstüne Taşıdık”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sağlık alanında ülkemizi güçlendirmeye devam ettirdiklerini belirterek şunları söyledi; “Şimdi de Amasya’dayız. Ülkemizin sağlık alanında gerçekleştirdiği atılımların sembolü olarak gördüğüm geniş kapasiteli hastanelerimizden birinin daha temellerini atmak üzere buradayız. Ülkemizi biz yükseltirken dört temel sütun belirlemiştik. Bunlardan biri de sağlık alanı. Sağlık çok çok kıymetli gerçekten. İstatistik kurumları da araştırmalar yaparken şunu tespit ediyorlar. İnsanların mutluluğunu en fazla ne denirler diye araştırıldığında birçok konu var tabii ama iki husus ön plana çıkıyor. Aile ve sağlık. İnsanların mutlu huzurlu bir ailesi varsa ve sağlığı yerindeyse bu mutluluğun gerçekten formülü. Her şeyin başı sağlık diyerek sağlık hizmetlerini ülkemizde dünya standartlarının üstüne taşıdık.

81 ilimizi binalarıyla, donatılarıyla, teçhizatıyla, ambulanslarıyla en modern sağlık altyapılarına kavuşturduk. Yaklaşık 310 bini doktor olmak üzere 1,5 milyona yakın sağlık çalışanıyla bu alandaki insan kaynağımızı da güçlendirdik. Güçlendirmeye de devam ediyoruz. Her yıl doktorlar, hemşireler, sağlık elemanları alarak bu alandaki gücümüzü de arttırıyoruz. Ülke genelinde 2,5 milyon kişiye evde sağlık hizmeti vererek hizmeti bir taraftan da insanımızın ayağına götürüyoruz. Hastaneye gelemeyecek durumda olana biz sağlık yatırımı gerçekleştirmişiz. Amasya’ya baktığımızda bu güzel şehrimize 2002-2023 Aralığında toplam 1,5 milyar sağlık hizmeti gerçekleştirmişiz.

Şehirdeki hastane sayısını 7’ye, ilk basamak sağlık hizmeti birimi sayısını ise 234’e çıkarmışız. AK Parti’nin eser ve hizmet siyasetiyle tanışmadan önce sağlık sisteminin nasıl olduğunu en iyi sizler biliyorsunuz. Özellikle yaşı müsait olan değerli kardeşlerimiz biliyorlar. Hastanelerde rehin kalanlar, ilaç bulamayanlar, kuyruklar, sağlam girenin hasta çıktığı, bakımsız, köhne, hastaneler, ortamlar bunlar eski Türkiye’de artık geride kalan manzaralar çok şükür. Eskiden yurt dışına imkânı olanlar tedavi için giderdi. Şimdi ise Türkiye artık çok farklı bir yere gelmiş durumda. Bir taraftan vatandaşımıza hizmet ediyoruz. Diğer taraftan dünyanın en önemli sağlık turizmi merkezlerinden biri haline geldi. Her yıl milyarlarca dolar yurt dışından insanlar gelip sağlık hizmeti alıyorlar Türkiye’den. Sağlık turizmi önemli bir aşamaya gelmiş durumda. İşte bu yirmi yıldaki büyük dönüşümün en güzel yansımalarından bir tanesi de budur.”

-“Cumhurbaşkanımızın Sözünü Yerine Getirdiğimiz İçin Mutluyuz”

Bu hastanenin sözünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amasya’ya gelerek bizzat kendisinin verdiğini de kaydeden Yılmaz, “Kimileri laf eder, konuşur, kimileri de iş yapar, icraat ortaya koyar, hizmet yapar. Bizim anlayışımız laf üstüne laf koyma değil, taş üstüne taş koyma ve bu aziz millete hizmet etme anlayışıdır.

Muhalefet partileri bir dönem şehir hastanelerinde çok laflar ettiler, çok gölgelemeye çalıştılar. Bir pandemi çıktı ortaya, hepsi mahcup oldular. O dönemde bu yapılan yatırımların ne kadar anlamlı, ne kadar kıymetli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu yatırımlara liderlik yapan, siyasi iradesiyle güçlü bir şekilde yol açan Sayın Cumhurbaşkanımıza burada halkımız adına, milletimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Enerjimizi bu çalışmalara, hizmete, eserlere sarf etmeye devam edeceğiz. Bugün de 600 yataklı hastanemizin temelini atıyoruz. Ancak şunu hemen belirtelim. Bu hastane 600 yataklı diye geçiyor ama belli bir esnekliği var, kapasitesi var. İhtiyaç duyulduğu anda 768 yatağa çıkabilecek şekilde planlanmış bir hastane. Dolayısıyla çok büyük ölçekli bir hastaneden bahsediyoruz. Bu hastanenin sözünü Sayın Cumhurbaşkanımız Amasya’ya gelerek bizzat kendisi vermişti. Dolayısıyla o sözün yerine geldiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. İki tür siyasetçi var değerli kardeşlerim. Bazı siyasetçiler görüyorsunuz televizyonlardan da izliyorsunuz. Seçim öncesi verdikleri sözü seçim sonrası hatırlamayan siyasetçiler var. Unutanlar var. Böyle bir anlayış var. Bir de sözünün eli siyasetçiler Cumhurbaşkanımız Amasya’ya gelerek bizzat kendisi vermişti. Dolayısıyla o sözün yerine geldiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. İki tür siyasetçi var değerli kardeşlerim. Bazı siyasetçiler görecek eser ortaya çıktığında Samsun, Çorum, Tokat gibi çevre illere de destek olacak. Oradaki vatandaşlarımıza da hizmet edecek, şifa olacak bir anlayış içinde planlanmış durumda. Ve Amasya’yı bir sağlıkta inşallah çekim merkezi haline getirecek. Hastanemizde 24 ameliyathane, 153 poliklinik, 133 yoğun bakım yatağı, 22 diyaliz yatağı, 60 acil servis yatağının yer alması planlanıyor. Az önce bahsettiğim gibi kapasitesi de elverişli gerektiğinde bu ünitelerin sayısını arttırmak mümkün. Toplam 3 milyar 221 milyon TL’ye mal olacak. 600 yataklı Amasya Devlet Hastanesi’nin yatak kapasitesi gerektiği durumlarda 768 yatağa kadar yükseltilebilecek.” Şeklinde konuştu.

-“Hastanemiz Tüm Orta Karadeniz’e Hizmet Verecek”

Hastanenin herhangi bir afet durumunda hizmetine devam edeceğini de belirten Yılmaz, “Malum deprem ülkesiyiz. Afetler önemli. Geçen yılda on bir vilayetimizi on dört milyon nüfusumuzu etkileyen bir afet yaşadık. Bu anlamda sağlam zeminlere sağlam yapılar oluşturmak çok çok önemli. Hele hele hastane gibi kritik tesisler açısından bu bir kat daha önemli. Bu çerçevede yaptığımız bu hastanenin en yüksek deprem standartlarına göre yapıldığını ifade etmek isterim. Dirençli şehirler düsturumuz doğrultusunda hastanemizin taşıyıcı kolonlarına tam 370 deprem izolatörü yerleştirilecek. Allah’ın izniyle herhangi bir afet durumunda, deprem durumunda gönül rahatlığıyla hem mevcut hastalara hizmet verebilecek hem de ihtiyaç duyulması halinde başka gelen vatandaşlarımıza da hizmet vermiş olacak. Bu da çok çok kıymetli. Deprem riski taşıyan Amasya’da olası bir sarsıntı anında etki azaltılarak hastanedeki çalışmaların kesintisiz devam etmesi sağlanmış olacak. İki yıl içerisinde tamamlanması planlanan bu önemli sağlık yatırımının Amasya’ya, Orta Karadeniz’e, ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Sağlık Bakanlığı tarafından yapımına başlanan 600 yataklı Amasya Devlet Hastanesi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi. Objektifgazetesi

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.