DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya 0°C
Yoğun Kar Yağışlı

Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Canan Oral; kadın ‘haklarıyla’ kadındır.

Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Canan Oral; kadın ‘haklarıyla’ kadındır.
REKLAM ALANI
13.03.2020
442
A+
A-

Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Canan Oral; “kadın ‘haklarıyla’ kadındır.”

-Suluova Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Canan Oral, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında, tüm kıymetli kadınlar, yani anamız, bacımız, yol arkadaşımız, emek ve hayat mücadelesinin en değerli yarısı olan emekçi kadınlar… Hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün, tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleleri hakkıyla anlatmaya gücünün yetmeyeceği emekçi kadınların günü olduğunu ifade eden Canan Oral, Bundan 153 yıl önce 8 Mart 1857 yılında Amerikan’ın Newyork kentinde başta on altı saatlik çalışma süresi ve düşük ücretler olmak üzere, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için verdikleri kanla ve gözyaşıyla sona eren şanlı mücadelenin, yıldönümü olduğunu, O gün yürüyüşe geçen kadın işçilere yapılan saldırı sonucu, 118 kadının öldüğünü, yüzlercesinin ise yaralandığını, bir o kadarının da tutuklandığını anımsattı.

8 Mart tarihinin, o günün mücadelesi adına 1910 yılından beri emekçi kadınlar günü olarak anılmakta olduğunu aktaran Canan Oral, “Biz Suluova Kadın Girişimciler Derneği olarak; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, ekonomik haksızlıkların giderilmesi, cinsel ayrımcılığın sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi, saygın yaşam ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olduğuna inanıyoruz.” Diye konuştu.

Kadınların üretime ve yönetime katılma imkânına kavuştukları her ülkede, toplumsal gelişme çabalarında etkin ve çok önemli roller üstlendiğine tanık olunduğunua dikkat çeken Canan Oral, Hiçbir ülkenin kadınlarının emeği ve katkısı olmadan sağlıklı bir şekilde gelişmenin, kalkınmanın, demokratikleşmenin mümkün olmadığını belirtti.

Canan Oral, “Geleneksel rolleri nedeniyle ne evine ne de işine ait olamayan Türk kadınlarının %39’u “tokatlanma, itilme, yumrukla vurulma, boğazının sıkılması, bir yerinin yakılması, silah bıçak gibi aletlerle tehdit edilme ya da bunların kullanılması” sonucu fiziksel şiddete uğruyor. Ve üzülerek belirtiyorum ki öldürülen kadın sayısı 2019’da 299 olarak kayıtlara geçmiş bulunmakta.”

-KADIN SORUNLARI, DİĞER TOPLUMSAL VE İNSANİ SORUNLARDAN AYRI TUTULAMAZ.
Toplumda var olan ve yaşanan her türlü ekonomik, sosyal ve siyasal problem birbiriyle, dolayısıyla kadınların sorunlarıyla ilgili ve bağlantılı olduğunu belirten Canan Oral; Ancak kadınların yaşamış olduğu sosyo-kültürel sorunları çözmekle diğer sorunların çözülmesi kolaylaşacağını söyledi.

“Kadınlarımız; ekonomik ve sosyal hayatta var, iş yaşamında var. Ancak sorunlarıyla var, açmazlarıyla var, kronik dertleriyle var” diye sözlerini sürdüren Canan Oral, “Tüm söylem ve teşviklere rağmen kadının toplumsal hayatta ve siyasette var olamayışının nedenlerini kendi tarihî tecrübelerimiz ve toplumsal geleneklerimiz ışığında yeniden ve gerçekçi bir şekilde irdelemek de gerekiyor. Sosyal ve ekonomik hayatımızı biçimlendiren etkenlerden biri olan dinimize göre yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme, kanun önünde eşitlik ve adaletle muamele görme hakkı, geçim teminatı gibi temel haklar bakımından kadınla erkek arasında herhangi bir ayrım söz konusu değildir.” Dedi.

Kadın, mali ve ticarî alanlarda erkeklerle eşit konumda olup, kadın olması sebebiyle herhangi bir kısıtlamaya maruz olmadığının altını çizen Canan Oral, ticaret ve borçlar hukuku alanında erkeklerin sahip oldukları bütün hak ve yetkilere kadınlarında sahip olduğunu, İslâm dininde ise erkek–kadın ayrımı yapılmaksızın, çalışıp kazanmak teşvik edildiğini aktardı.

Canan Oral, “İnsan için ancak çalıştığı vardır. “buyurulmuştur. Çalışma kapsamında değerlendirilen ticaret ile ilgili olarak Peygamberimiz; ““Sizden herhangi birinizin ipini alıp da dağdan sırtına bir bağ odun yüklenerek getirip satması, dilenmesinden daha hayırlıdır.” diyerek kadın-erkek ayrımının söz konusu olmadığını ifade etmiştir.”

-KADIN ‘HAKLARIYLA’ KADINDIR!
Dinimizin insanlar arası ilişkilerde ve ticarî hayata ilişkin koyduğu dürüstlük, doğru sözlülük, karşı tarafın zayıflığı, bilgisizliği ve sıkıntıda olmasını istismar etmeme gibi genel ilkelerine bağlı kalmak şartıyla, erkek ve kadın herkes helal ve meşru yollardan kazanç elde etme hakkına sahip olduğunu ifade eden Canan Oral, “Kadınımıza değer vermek geleceğe yapılan en büyük yatırımdır! Unutulmaması gerekir ki; kadın ‘haklarıyla’ kadındır. Hakları hiçe sayılan kadın, kadınlık bilinci ve erdemi çürümüş bir toplumsal yozlaşmayı beraberinde getirir. Kadınlarımızın taleplerinin, isteklerinin özünde emek ve eşitlik vardır. Söz konusu eşitlik, hayata katılma, kendini gerçekleştirme ve geliştirme; üretme ve üretimin sonuçlarından hak ettiği payı alma anlamında fırsat eşitliğidir.” Diye kaydetti.

Canan Oral, “Biz Suluova Kadın Girişimciler Derneği olarak; kadın renginin yansımadığı bir çalışma yaşamını, eksik, yetersiz ve anlamsız buluyoruz. İnanıyor ve biliyoruz ki, kadınlarımızın hayata daha fazla katılmaları kadın zarafeti ile şekillenen bir sosyal hayata, daha aydınlık bir geleceğe ulaşmamızın yegâne koşuludur. Hayatımızın her bir anına dokunan, anlamlandıran kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü içtenlikle kutluyorum.” Dedi.

Kaynak: AA-suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.