DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya 32°C
Parçalı Bulutlu

Şeker Fabrikası Yönetiminden Basın Açıklaması.

Şeker Fabrikası Yönetiminden Basın Açıklaması.
REKLAM ALANI
10.02.2018
433
A+
A-

Şeker Fabrikası Yönetiminden Basın Açıklaması.

– Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, sosyal medya da kendileri hakkında çıkan bazı ithamlara yönelik bir basın açıklamasında bulundu.

Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, yaptığı açıklamasında; “Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetimine sosyal medya aracılığı ile bazı asılsız ithamlarda bulunulduğu, amacını aşan soru ve söylemlerin yapıldığını müşahede etmekteyiz” dedi.

Başlıca sorumluluklarının, Fabrikanın maddi ve manevi hak ve hukukunu korumak olduğunun altını çizen Mustafa Saatcı; “Bilinmelidir ki “Vazifeyi ihmale uğratan merhamet vatana ihanettir.” sözü gereği Yöneticiliğini yaptığımız bu şirketin her türlü maddi ve manevi hak ve hukukunu korumak bizlerin olduğu kadar bu şirkete doğrudan ve dolaylı bağı bulunan tüm kesimlerin başlıca sorumluluğudur. Bu bağlamda dün olduğu gibi bugünde çamur at izi kalsın yaklaşımı ile Amasya Şekerin yıpratılmasına asla izin verilmeyecektir. Bu asılsız iddiaların sahiplerine iadesi ve Kamuoyunun doğru bilgilendirilebilmesi adına aşağıdaki açıklamaların yapılması zaruri olmuştur” diye konuştu.

Fabrika faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Mustafa Saatcı; “Matematik yalan söylemez: Fabrikamızın bugün itibari ile nakde çevrilebilir Şeker stokları A Kotası 30.955 Ton, C Şekeri 24.660 Ton dur” dedi.

Fabrika melas tanklarında 13.748 ton melas stoku bulunduğunu belirten Mustafa Saatcı; “Fabrikamız 2017/2018 pazarlama dönemi ilk çeyreğinde ürettiği şekerin yaklaşık %55 ini, melasın %53 ünü Yaş küspenin ise %100 ünü satarak nakde çevirmiştir. Fabrikamız yaklaşık 150 milyon TL Pancar bedelin den bugüne kadar 94 Milyon TL çiftçilerine ödeme yapmış kalan pancar bedeli ise 56 milyon TL civarındadır. Yani ödenen pancar bedeli toplam pancar bedelinin %63 dür. Ayrıca pancar bedeline ilaveten pancar ile ilgili tüm yan ödemeler (nakliye, prim vs.) tamamlanmıştır.”

Fabrikanın bugün itibari ile banka borç toplamının iddia edildiği gibi 117 Milyon TL olmayıp 69 Milyon TL olduğunu açıklayan Mustafa Saatcı, açıklamasının devamında şunları kaydetti: 
“69 Milyon TL’nin 15 Milyon TL’si uzun dönemli yatırım kredisi olup, spot olarak kullanılan kredi tutarı 54 milyon TL’dir.

-İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın:
Amasya Şeker Fabrikası 2016/2017 döneminde 18.308 Ton 2017/2018 döneminde ise 13.475 Ton olmak üzere toplamda 31.783 ton Kota fazlası şeker üretimi yapmıştır. Bu miktar şeker üretimine isabet eden kota fazlası pancar ise yaklaşık 250.000 ton pancara isabet etmektedir. Yani Fabrikamız 250.000 ton pancar karşılığı yaklaşık 55Milyon TL’yi üreticisinin cebine koyarak çiftçisine dev bir ödemede bulunmuştur.”

Bazı art niyetli kesimlerin iddiasın aksine fabrikamız bankalara olan borcu kadar çiftçisinin cebine fazladan para koyarak çiftçilerimiz bu zor günlerinde yanında durmayı bir görev addetmiştir.

-İşi ehline veriniz:
Bilindiği üzere şeker fiyatları ülkemizde serbest piyasa koşullarında arz ve talebe göre belirlenmekte, her fabrika ise en yüksek fiyat aralığında şekerini satma gayretinde bulunmaktadır. Amasya Şeker Fabrikasının ülkemiz geneli şeker satış payı %2,65 olup geri kalan %97,35 i Kamu ve diğer Kooperatif ve tüzel kişilere aittir.

Yukarıdaki tabloya bakıldığında, Çiftçimizin emeği, işçimizin alın teri her bir gram şekeri en az verilen emek ve dökülen alın teri kadar kıymetli pahadan satmak başlıca misyonlarımız arasındadır. Bu bağlamda 2017/2018 dönemini ülkemiz şeker satış politikaları incelendiğinde minimum %11,5 maksimum %14,5 ıskonto aralığında, 8-14 ay vadeli şeker satışlarının yapıldığı bir dönemde Fabrikamız %2,65 lık Pazar payına rağmen %9,45 ıskonto ile şeker satışlarına başlamış gün sonunda ise %4 ıskontolar seviyesine indirmeyi başarmıştır.

Ülke geneli Şeker satışlarında aşırı fiyat dalgalanmaları arasında %2,65 lık Pazar payına sahip bir gemi en çok bu kadar basiretli usta kaptanlarca sevk ve idare olunabilirdi. Satılan her gram şekerin bedeli fabrikamız kasasına girmiş hiçbir müşteriden tahsil olunamayan bir kuruş şeker bedeli kalmamıştır.

-Neden tekrar Alkol üreteceğiz:
Fabrikamız Etil Alkol tesisleri kurulduğu günden 2003 yılına kadar tarımsal kökenli alkol üretimi yapmış ve ürettiği Alkolü o dönemde tek alıcısı Tekel’e pazarlamıştır. Tekel in kapatılması ile birlikte en büyük yurt içi alıcısı piyasadan çekilmiştir. Alkol yurt içerisinde üretilmeyince kozmetik sanayinden sağlık sektörüne, gıda sektöründen imalat sektörüne birçok sektör ve kuruluş ihtiyaç duydukları alkolü yurt dışından almak durumunda kalmış ve milyonlarca dolar bu vesileyle yurt dışına aktarılmıştır.

Bunlarla beraber Türkiye’deki en iyi Alkol fabrikalarından biri olan Alkol tesisimiz 2003 yılından beri atıl kalarak çalışmayan kısım ve zararı adı altında 9.6 Milyon TL fabrikamıza zarar açmıştır.

Bu günkü konjonktürde yurt dışından ithal edilen Alkol için çok sıkı ithalat rejimleri oluşturulmuş ve İthalata %45 vergi getirilmiştir. Zorlaşan Alkol ithalatı ve ithal vergileri nedeni ile yurt içi Alkol üretimi ve pazarlaması tekrar günümüzde karlı bir duruma gelmiştir.

-Peşkeş çekilen arsamız yoktur: 
Yönetimimiz döneminde bizden önce yapılan İmar uygulaması kapsamında Fabrikamıza ait bir metre kare yer ne satılmış ne de herhangi bir kişi veya kuruma peşkeş çekilmiş değildir. Fabrikamıza güven ve her daim yanımızda duran sevgili üreticilerimiz müsterih olsun ki bu fabrikayı Suluova dan kaldırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

-2017/2018 Kampanya dönemi ile ilgili bilgiler:
127 Gün kampanya süresinde 727 bin ton pancar işenmiş olup, Fabrikamızın Pancar alım kampanyası 6 Eylül 2017 tarihinde başlayıp 12 Ocak 2018 tarihinde bitmiştir. 727 bin ton pancarın 208 bin tonu Suluova, 52 bin tonu Amasya, 29 bin tonu Vezirköprü, 140 bin tonu Gümüşhacıköy, 9 bin tonu Havza, 136 bin tonu Merzifon, 117 bin tonu Kayabaşı, 4 bin tonu Erbaa, 30 bin tonu Göynücek ve 2 bin tonu Taşova Bölge çiftçilerimiz tarafından karşılanmıştır. Tesellüm ettiğimiz pancardan 82 bin 885 ton kristal şeker, 195 bin ton yaş küspe, 29 bin 363 ton da melas üretimi gerçekleştirilmiştir.

Amasya Şeker fabrikasının A Kotası 63.100 Ton’dan 6.000 ton artarak 69.100 tona, B Kotası ise 3.150 Ton’dan 310 ton artarak 3.460 Ton’a çıkarılmış olup, Toplamda Fabrikamızın Şeker kotası 72.560 Ton’a çıkartılmıştır.

Amasya ekonomisine büyük katma değer sağlayan fabrikamızın şeker kotasını 80.000 bin tona çıkarma hedefi vardır. Kotanın 80 bin tona çıkartılması neticesinde 900 bin dekar pancar ekimi yapılması Fabrikanın en önemli gündemidir.

-Son cümle:
Değerli Kamuoyunun ve sevgili üreticilerimizin Fabrika Yönetimi hariç verilen yalan yanlış beyanatlara itibar etmemesini, bu türlü kişi ve kurumları itibarsızlaştırmaya yönelik her türlü girişiminde kanun nezdinde karşılığı olacağının bilinmesini rica ederiz” dedi.

Kaynak: AA-suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.