DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

Suluova’da 34.117 Seçmen Oy Kullanacak

REKLAM ALANI
01.01.2017
1.107
A+
A-

Suluova’da 34.117 Seçmen Oy Kullanacak.

-Suluova Sandık Başına Gidiyor.

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde Suluova’da 34.117 seçmen sandık başına gidiyor.

Türkiye’de yaklaşık 55 milyon seçmen, Suluova’da ise 34.117 bin seçmen 26. Dönem Parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere 1 Kasım 2015’de sandık başına gidiyor.

21 Mahalle ve 40 köyü bulunan Suluova ilçesinin Ocak 2015 verilerine göre ilçe merkezinde 37 bin 636, köylerinde ise 8 bin 976 kişi ikamet ederken toplamda 46 bin 612 nüfusa sahip olan Suluova’da 34 bin 117 seçmen sandık başına giderek oy kullanacak.

Suluova ilçe merkezinde 82 ve köylerde 42 olmak üzere toplam 124 sandıkta oy kullanılırken yaklaşık bin kadar sandık başkan ve görevlisi seçimlerde görev yapacak.

İlçe merkezinde İlçe Emniyet Müdürlüğü köylerde ise İlçe Jandarma Komutanlığı vatandaşın iradelerini sandığa yansıtması ve bugüne kadar olduğu gibi sorunsuz bir seçim geçirmek için tüm güvenlik tedbirlerini almış durumda.

Suluova’da oy verme işlemleri 1 Kasım 2015 Pazar günü 08.00 ile 17.00 saatleri arasında yapılacak.

1 KASIM SEÇİMLERİNDE NASIL OY KULLANACAKSINIZ ?

Türkiye 5 ay sonra yeniden sandığa gidiyor. Yarın ilk kez sandığa gidecekler, nerede ve nasıl oy kullanacak? İşte detaylar…

18 yaşını doldurmuş ve seçmen kütüğünde kaydı bulunan her Türk vatandaşı oy kullanabiliyor. Ancak MERNİS Adres Kayıt Sistemi’nde yer almayanlar, haklarında kısıtlama kararı kesinleşenler, (Türk Medeni Kanunu’nun 405, 406 Md.) kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silâhaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler oy kullanamıyor.

NEREDE VE HANGİ SandIKTA OY KULLANACAKSINIZ
Oy kullanma işlemi saat 08.00’de başlıyor ve 17.00’de sona eriyor. Seçmen kütüğüne kayıtlı olan seçmenler, sadece kayıtlı oldukları yerde oy kullanabilirler. Seçmenin nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağı, adreslerine gönderilen seçmen bilgi kâğıdında yer almaktadır. Ayrıca seçmen oy kullanacağı yeri ve sandık numarasını www.ysk.gov.tr adresinden öğrenebilir.

KİMLİĞİNİZİ YANINIZA ALMAYI UNUTMAYIN
Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi almayı unutmayın.

NASIL OY KULLANACAKSINIZ
Sandık görevlisinin verdiği birleşik oy pusulası, zarf ve mührü alarak oyunuzu kullanmak üzere kabine geçin. Birleşik oy pusulasında yer alan tercih ettiğiniz siyasi parti ya da bağımsız adayın isminin altında bulunan daireye “EVET” veya “TERCİH” mührünü basın. Mührü diğer partinin veya bağımsız adayın alanına taşırmayın.

Görme engelliler, felçliler veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez. Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez; oy kullanma sırasında yardım edemez.

Sandık çevresinde, o sandıkta görevli siyasi partilerin ve bağımsız adayların birer müşahitleri seçim günü oy verme ve oyların sayım-döküm ve tutanaklara geçirme işlemlerini sandık kurulunun görevini aksatmayacak şekilde izleyebilirler.

Oyunuzu kullandıktan sonra birleşik oy pusulasını, mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde katlayarak zarfa koyup, sandığa atın ve sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

Bugüne kadar olduğu gibi 1 Kasım 2015 Genel Seçim sonuçlarını da, Yüksek Seçim Kurulu’nun yayın yasağını kaldırmasının ardından Suluova’daki seçim sonuçlarını dakika dakika Haber Sitemizden takip edebilirsiniz…

Kaynak:Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.