DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

SULUOVA’DA ÇALIŞTAY VE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

SULUOVA’DA ÇALIŞTAY VE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
REKLAM ALANI

SULUOVA’DA ÇALIŞTAY VE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI.

-Amasya Valisi, AK Parti Milletvekilleri, il ve ilçe kamu kurum idarecileri ile Suluovalı muhtarların katılımıyla düzenlenen Çalıştay ve İstişare Toplantısında ilçemiz köy ve mahalleleri masaya yatırıldı.

Suluova Reis Düğün ve Organizasyon Salonunda yapılan toplantıya Amasya Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Amasya Milletvekili Av. Haluk İpek ve Hasan Çilez, Amasya İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Zeki Eraslan, Suluova Belediye Başkanı Rifat Uzun, AK Parti İl Başkanı Ekrem Toto, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Şen, MHP İlçe Başkanı Adem Duyuran, Amasya ve Suluova Kamu Kurum idarecileri, AK Parti ve MHP İl Genel Meclis Üyeleri ile Suluova köy ve mahalle muhtarları katıldı.

Program açılış konuşmasını yapan Amasya Valisi Yılmaz Doruk; “seçim dönemi bitti ancak hizmetler devam ediyor. Seçimlerin ardından yeni bir döneme başlarken çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz ve bölgemizdeki ihtiyaçları belirleyerek çözümü için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Tüm mahalle ve köy muhtarlarımızı ilgili kurum amirleri ile buluşturarak taleplerinin bir an önce giderilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Batılı bir iktisat teorisi olan, “ihtiyaçlar sonsuz, kaynaklar sınırlıdır” teorisi bize göre; ihtiyaçların sınırı kanaatkârlıktır, doğru kararı vermektir. Tamahkarlık ile kanaatkarlık arasında ki dengeyi kurduğumuz zaman, kaynaklarımızı israf etmeden yerinde kullandığımız zaman gerçekten neler yapabileceğimizi hep birlikte müşahade ediyoruz. Suluova gelişmekte olan güzel bir ilçe ve insanları da çeşitli bölgelerden gelmiş olmasına rağmen oldukça uyumlu, üreten ve çalışkan. Bunun sonucunu da yatırım ve hizmet olarak alıyor. Dinamizm, üretim ve gelişme bölgelerin insanlarından kaynaklanır. Devlet ne yaparsa yapsın, o bölge insanında bir gayret ve üretkenlik yoksa o bölge gelişemiyor. Suluova ilçemiz bu manada çok başarılıdır. Gerek sanayi, gerek tarım ve hayvancılıkta gelişme sağlayan bir şehrimiz. Planlamalarımızı yapıp karamsar olmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ülkemizde, Amasya ve Suluova’da yarın bugünden daha iyi olacak hiç şüphemiz yok. Toplantımız hayırlara vesile olsun.” Dedi.

Çalıştay ve istişare toplantılarını 2003 yılında kendisinin başlattığını hatırlatan AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek ise konuşmasında; “Bu bir çalışma toplantısıdır. Bu tür toplantılar, doğrudan demokrasinin yani talep edenler ve ihtiyaç sahipleri ile o talepleri yerine getirmek durumunda ve bu hizmetleri sunma görevinde olan yetkililerin buluştuğu bir demokrasi toplantısıdır. Toplantılarımız çok da verimli geçiyor. Bu çalıştay ve istişare toplantılarını il ve ilçelerimizde belirli zamanlarda yapıyoruz. Katılan muhtarlarımız çekinmeden rahatlıkla talep ve beklentilerini bizlere ve yöneticilere direk iletiyor. Şunu da unutmamak lazım, ihtiyaçlar sonsuz, kaynaklar ise sınırlıdır. Bizler sonsuz ihtiyaçlar arasında öncelik sırasına göre belirlenenlere sınırlı kaynakları aktarmaya, çözümünü de en kısa sürede yapmayı amaçlıyoruz. Çünkü kaynaklar sınırlıdır ve öncelik sırasına göre çözümlerini gerçekleştirmek durumundayız, amaç ve hedefi budur. Uygulamaya başladıktan sonra bu toplantının il ve ilçelerimiz ile köylerimize bir çok katkısı olmuştur. Yapılan toplantılarda dile getirilen ihtiyaçlarının bir kısmını toplantı anında çözmekteyiz, diğerlerini de zaman içerisinde çözüyoruz. Seçilerek görev yaptığımız süre içerisinde ne kadar çok hizmet ve yatırımı bölgemize ve milletimize sunarsak seçilen bizlerde görevimizi hakkıyla yapmış oluruz ve o kadar çok kazanım elde edilmiş olur.” Dedi.

-“SULUOVA’YA ZİRAAT FATÜLTESİ KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ.”

Suluova’ya bir Ziraat Fakültesi kurulması için çalışmalar yaptıklarının altını çizen Haluk İpek; “AK Parti iktidarında Türkiye’de son yıllarda çok sayıda üniversite açtık. Suluova’ya da 2 yıllık yüksek okul açtık. Ülke genelindeki bir kısım illerde kurulan üniversitelerde YÖK verim alamadı. Bundan dolayı ilçelere kurulacak olan 4 yıllık okullara YÖK biraz tedirgin yaklaşıyor. Bu konuda YÖK Başkanı ile konuştuk ve şunu söyledik: “Suluova ziraat yatırımı bakımından çok üst düzey tarımın yapıldığı bir yerdir. Babadan oğula değil de sürekli araştıran ve kendini geliştiren bir tarımcılık yapılmaktadır. Buradaki bir çok yerleşim yerinde olmayan bilgi, tecrübe ve emek var” dedik. YÖK Başkanını da buraya getireceğiz ilerde. Bu arada sera yapımı ve üretimi ile ilgili üst düzey bir öğretim üyesini Amasya Üniversitesinde göreve başlattık. Yani bir çok şehirde seracılığı geliştiren ve ziraatçılara eğitim bir öğretim üyesini Amasya bölgesine kazandırdık. Ayrıca tarım ve hayvancılık alanında yüksek lisans programını Suluova’da başlattık. YÖK Başkanımıza bu konuları da izah edeceğiz ve “Suluova’ya bir Fakülte talep edildiğinde burayı bir ilçe olarak görmeyin” diyeceğiz. Çünkü diğer Tarım ve Ziraat Fakültelerinden çok daha üstün bir bilgi birikimi ve alt yapımın olduğunu YÖK’e izah edeceğiz. Bu konuda mücadele ediyoruz. Sonunda başaracağımıza ve Fakülteyi ilçemize kazandıracağımıza inanıyoruz.” Diye kaydetti.

Yeni seçilen tüm muhtarları tebrik ederek görevlerinde başarılar da dileyen Milletvekili Haluk İpek, Şehir içindeki küçük besi işletme ve ahırlarına mevcut BESİ OSB’nin yeni açılan genişleme alanında yer vererek ilçe dışına çıkarmak istediklerini, böylelikle besi atıklarının şehir içinde çevreye verdiği kötü görüntü ve kokular ile sulama suyuna olan zararlı etkilerinin ortadan kalkacağını kaydetti. DSİ yatırımı olan Kapalı Sistem Sulama ve Arazi Toplulaştırma Projesinin yıl sonuna doğru ihaleye çıkacağını ve ardından yapımına başlanacağını, deprem bölgesinden sonra ülke genelinde en büyük yatırımın olan 5,5 milyarlık bütçeli projenin yapılması halinde önemli bir tarım ovası olan Suluova’daki yaklaşık 154 bin dönüm arazinin sulama ihtiyacının sorunsuz karşılanacağını ve verim artışının yaşanacağını söyledi.

Bir konuşma yapan AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez de; seçimlerin ardından il ve ilçe genelinde ilgili kurum amirleri ile köy muhtarlarının katılımıyla toplantılar yaparak köylerin ihtiyaç ve taleplerini belirleyip çözümlerini gidermeye ve çeşitli konularda istişarelerde bulunduklarını, İhtiyaçları karşılayacak olan ilgililer ile muhtarları buluşturduklarını, bu vesile ile sistemli bir çalışmayı ortaya çıkararak sahadaki ihtiyaçlarının bir an önce çözümünü ve dolayısıyla bölge halkının refah ve huzurunun arttırılmasını arzuladıklarını ve yaşam standartlarını yükseltmeyi planladıklarını belirtti.

Toplantıda ayrıca, köylerin alt ve üst yapı ihtiyaçları, köylerin gölet ihtiyaçları, Suluova çevre yolunda sık sık yaşanan trafik kazaları, Hürriyet Mahallesine yapımı başlayacak olan Aile Hekimliğinin durumu ile Orta ve Beyazıt Mahallelerinin Aile Hekimliği ihtiyaçları, şehir içinden kömür nakiyesi yapan ağır vasıta araçlar için güzergah belirlenmesi, Saraydüzü Mahallesine yapılan ilkokulda yaşanan su baskınlarının çözümü, şehir içi su kanallarının temizliği ve çevre güvenliği ile ilçedeki Narkotik suçlar gibi bir çok konu gündeme gelerek çözümü hakkında istişarelerde bulunuldu.

Kaynak: Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.