DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya 15°C
Parçalı Bulutlu

Suluova’da ‘Hayvansal Atıklar ve Atık Yönetimi’ Konulu Toplantı Yapıldı.

Suluova’da ‘Hayvansal Atıklar ve Atık Yönetimi’ Konulu Toplantı Yapıldı.
REKLAM ALANI
23.02.2017
891
A+
A-

Suluova’da ‘Hayvansal Atıklar ve Atık Yönetimi’ Konulu Toplantı Yapıldı.

-Suluova’da düzenlenen ‘Hayvansal Atıklar ve Atık Yönetimi’ konulu toplantıda besi atıklarının çevresel etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü.

Suluova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü salonunda Amasya Valiliği tarafından düzenlenen Yeşilırmak ve Tersakan Çayını doğrudan ilgilendiren ‘Hayvansal Atıklar ve Atık Yönetimi’ konulu toplantıya Amasya Valisi Salih Işık başkanlık yaptı.

Valimiz Salih Işık, Suluova ilçesinin Türkiye’nin önemli hayvancılık bölgelerinden biri olduğunu belirtti.

Toplantıda, hayvansal kirlilikten kaynaklanan kirliliği ortaya koymak ve bu kirliliğin çözümü noktasında gereken önlemleri almak olduğunu ifade eden Vali Salih Işık, “Bu sorun Amasya’nın ve Suluova ilçemizin ortak sorunudur. Geçenlerde Orman ve Su İşleri Bakanımız buraya geldiğinde bu konuyu kendisine arz ettiğimizde, bürokratlarını İlimize gönderdi ve konuyu kendi aramızda tartıştık. Bu dönemde çeşitli toplantılar gerçekleştirdik. Günlük, Tersakan çayına 417 ton hayvan gübresi akmaktadır. Diğer atıklarla beraber Yeşilırmak’a ulaştığında ise ortaya büyük bir çevre kirliliği meydana çıkmaktadır. Bu problemin çözümü noktasında ise hayvancılık yapan işletmelerimizin gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Atılan bu gübrelerin geri dönüşümü sağlandığında kirlilik ortadan kalkacaktır. Bununla ilgili önemli mesafe aldık. Konuyla alakalı gerekli çalışmalar yapılacaktır” diye kaydetti.

Suluova ilçesindeki hayvancılık faaliyetlerin çevresel kirliliğe neden olduğunu ve çözümü için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Valimiz Salih Işık; “toplantımızın amacı, hayvansal atıkların ilimizden geçen Yeşilırmak Nehri ile Tersakan Irmağı açısından önemli çevresel etkisinden dolayı, söz konusu atıkların yönetiminde karşılaşılan problemlerin, geri kazanımı ve bertarafında kullanılabilecek yöntemler, mevzuat acısından yapılacak değerlendirmeleri ve çevresel etkilerinin azaltılması ve de önlenmesine yönelik çözüm önerilerini görüşerek bu konularda gerekli girişim ve çalışmaları yapmak” dedi.

Daha sonra toplantıya katılan ilgili yetkililer tarafından, hayvansal atıkların ilimizden geçen Yeşilırmak ve Tersakan çayı açısından önemli çevresel etkisi, söz konusu atıkların yönetiminde karşılaşılan problemler, geri kazanımında kullanılabilecek yöntemler, mevzuat açısından yapılacak değerlendirmeler ve çevresel etkilerinin önlenmesine yönelik çözüm önerileri sunum eşliğinde anlatıldı.

Valimiz Salih Işık başkanlığında yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Türkiye’nin kırmızı et ihtiyacının %4’ünü karşılayan Suluova ilçe merkez ve köyleri genelinde 50 bin kadar hayvan bulunduğu, bu bölgede yapılan hayvancılık faaliyetlerinden ortaya çıkan besi atıklarının suya, çevreye ve toprağa bilinçsizce atılması nedeni ile ciddi şekilde çevresel kirliliğin ortaya çıktığı, had safhada olan bu kirliliğin en çok sulama ve yer altı içme suyunu etkilediği, dolayısı ile Tersakan Çayı ile Yeşilırmak’ın da önemli ölçüde kirlendiği tespit edildiği, canlıları ve çevreyi tehdit eden bu kirliliğin acilen önlenmesi gerektiği, bunun içinde İlçe Kaymakamlığı öncülüğünde taraflardan oluşan bir çalışma komisyonu oluşturularak kısa vadede besi atıkları için ilçe genelindeki belirli noktalarda gübre çukurları yapılarak atıkların buralarda depolanması yada Amasya Katı Atık Bertaraf(AKAB) tesisleri tarafından düzenli olarak toplanarak gerekli alanlarda depolanarak çevreye salınımının ve zararlarının önlenmesi, uzun vadede ise besi atıklarının yeniden ekonomiye kazandırılması için Suluova Besi OSB’de mevcut olan ve yine aynı bölgede kurulumu için temeli atılan yeni Biyogaz tesislerinde besi atıklarının işlenmesi, bununla birlikte mevcut açık üstü olan sulama suyunun kapalı sistemle yer altına alınması, ayrıca ilçe içerisindeki besi ahırlarının şehir dışına çıkarılması için Besi Çiftliği gibi büyük tesislerin kurularak besi üreticilerinin bu bölgelere taşınması gibi çözüm önerileri gündeme alınarak uygulanabilirliği için gerekli girişim ve çalışmalarının başlatılması yönünde kararlar alındı.

Toplantıda ayrıca ilçe genelindeki besi ahırlarından Tersakan çayına günlük 400 ton besi atığı bırakıldığı, buna sebebiyet verenlerin denetimlerle cezai işlemle tabi tutulması konusu da görüşüldü.

Valimiz Salih Işık toplantıda, hayvancılık faaliyetlerin çevresel etkileri ve çözümü konularında il ve ilçe idarecileri ile görüş alış verişinde bulunarak Hayvansal, sanayisel, evsel ve tarımsal atıklar nedeni ile aşırı kirliliğe maruz kalan Tersakan Çayı ile Yeşilırmak’ın bir an önce yapılacak çalışmalar ile temizlenip yıllar önce olduğu gibi temiz ve sağlıklı şekilde gelecek nesillere bırakılmasının önemi hakkında değerlendirmeler ve görüş alışverişlerinde bulundu.

Toplantıya, Suluova Kaymakamı Dr. Vural Karagül, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Suluova Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan, Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Lokman Gültekin, Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Faruk Aykutlu, DSİ 73. Şube Müdürü Turgut Yorulmaz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Özkan Kaya, Suluova İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tacettin Özmen, Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz, Suluova Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Esem Kodaman, Suluova Yedikır Sulama Birliği Başkanı Erol Özarslan, Suluova Sol Sahil Sulama Birlik Başkanı Mehmet Öksüz, Suluova Besiciler Kooperatif Başkanı İdris Yavuz, Suluova TSO Başkanı Turgut Aksu, AK Parti Suluova İlçe Başkanı Muhammed Biçer, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Kaynak: AA-Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.