DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

AMASYA’DA “ABDİZÂDE HÜSEYİN HÜSAMEDDÎN YASAR” KONULU SEMPOZYUM DÜZENLENDİ

AMASYA’DA “ABDİZÂDE HÜSEYİN HÜSAMEDDÎN YASAR” KONULU SEMPOZYUM DÜZENLENDİ
REKLAM ALANI
17.05.2024
289
A+
A-

AMASYA’DA “ABDİZÂDE HÜSEYİN HÜSAMEDDÎN YASAR” KONULU SEMPOZYUM DÜZENLENDİ.

-Amasya’nın Önemli İlim Adamlarından Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar’ın Eserlerinin ve Hayatının Anlatıldığı Sempozyum gerçekleştirildi.

Amasya Valiliği, Belediye Başkanlığı ve Üniversite işbirliğiyle düzenlenen, Uluslararası Amasya Sosyal Bilimler Araştırmaları Sempozyumunun açılış yapıldı.

Sempozyumun 1. Oturumunda Amasya’mız ve ilim dünyamız için oldukça önemli bir yere sahip olan Amasyalı Mütefekkir Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar’ın eserleri ve hayatı üzerine sunumlar gerçekleştirildi.

Milli Hâkimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Amasya Belediye Başkan Vekili Bekdemir İşbilir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, siyasi partilerin yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak konuşan Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Hasan Yerkazan, Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar’ın eserleri ve hayatıyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ile Amasya Belediye Başkan Vekili Bekdemir İşbilir de birer konuşma gerçekleştirerek, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Vali Yılmaz Doruk ise şunları ifade etti: “Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız ve Üniversitemiz iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Amasya Sosyal Bilimler Araştırmaları Sempozyumuna hepiniz hoş geldiniz.

Öncelikle Anadolu’nun İncisi Amasya’mızda sizlerle böyle anlamlı bir sempozyum vesilesiyle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti afide etmek istiyorum.

Amasya’mız tarih boyunca kaleleri, konakları, köprüleri, kubbeleri ve nehri ile Dünya’nın ilim ve sanat için en uygun ortamını sağlayan şehirlerinden birisi olmuş bu özellikleri ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu coğrafyasının kadim şehirlerinden biridir.

Özellikle Selçuklu ve Osmanlı Medeniyetinden kalan sayısız tarihi eseri barındıran Amasya, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından da ‘Marka Kent’ ilan edilmiştir.

Tarih ve kültür kenti Amasya; Osmanlı İmparatorluğu ile Cumhuriyet Döneminde de önemini daima muhafaza etmiştir. Osmanlı Döneminde şehzadeleri Osmanlı tahtına hazırlayan bu kadim şehir, Cumhuriyet Döneminde ise Milli Mücadelenin Doğum Belgesi olarak nitelenen Amasya Tamimi’nin, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından tüm Dünyaya ilan edildiği yer olmuştur.

Amasya kültür tarihimiz açısından son derece önemli merkezlerden biri olup; burada yetişip kültür ve edebiyat dünyamızı aydınlatan sayısız alim, sanat ve kültür insanı Dünya’ya yayılmıştır.

Dünyanın ilk coğrafyacısı kabul edilen Strabon, divan edebiyatının ilk kadın şairi Mihri Hatun, Hattatların Piri olarak anılan Şeyh Hamdullah ve tıp ilmine önemli yenilikler getiren Sabuncuoğlu Şerefeddin gibi pek çok önemli şahsiyet kendi alanlarında dönemlerinin en üst seviyesini temsil etmişlerdir.

Osmanlı Devletinin son büyük tarihçilerinden birisi olarak kabul edilen Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar da Amasya’mızda yetişmiş, Amasya hayranı bir müverrih, edip ve şairdir.

Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar, uzun yıllar burada ilim tahsil etmiş, Amasya’nın köklü tarihini yazmak için Osmanlının tüm önemli kütüphanelerini ziyaret etmiş ve hayatını tarihi hakikatleri belgelemek için malzeme aramaya vakfetmiştir.

Yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Amasya’mızın köklü tarihini “Amasya Tarihi” adlı eseriyle tüm dünyaya duyurmuş, Amasya yüksek medreseleriyle, fâzıl müderrisleriyle, âlim şairleriyle, hâzık tabipleriyle, mütefennin üstatlarıyla, mâhir hattatlarıyla muhteşem bir dâru’l-irfân, şanlı bir darülfünun, muazzam bir merkez-i medeniyet şehridir diyerek de Amasya’ya sevgisini ve Amasya’nın önemini gözler önüne sermiştir.

Bu sempozyumun, Amasya’mız ve ilim Dünyamız için oldukça önemli bir yere sahip olan Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar’ın eserlerini ve hayatını daha iyi anlama fırsatı bulacağımıza ve Amasya için yeni çalışmalara katkı sunacağına inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyor, programın hazırlık sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından, Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar’ın hayatı, ilmi çalışmaları ve özellikle de kaleme aldığı “Amasya Tarihi” adlı eseri üzerine, alanında uzman akademisyenler tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Oturumun sonunda Valimiz Yılmaz Doruk, programda emeği geçen akademisyenlere teşekkür ederek, katılım belgesi verdi.

Programın sonunda ise Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Aysel Güney Türkeç tarafından hazırlanan ‘Amasya Tarihinden İzler’ adlı illüstrasyon sergisinin açılışını gerçekleştiren Valimiz, sergiyi gezerek, eserler hakkında detaylı bilgiler aldı.

Kaynak: Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.