DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

Belediye Meclisi’nden Barış Pınarı Harekatı’na Destek

Belediye Meclisi’nden Barış Pınarı Harekatı’na Destek
REKLAM ALANI
19.10.2019
754
A+
A-

Belediye Meclisi’nden Barış Pınarı Harekatı’na Destek

-Suluova Belediye Meclisi, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla TSK tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na destek açıklamasında bulundu.

“Barış Pınarı Harekatı’na destek” gündemi ile Olağanüstü toplanan belediye meclisinde Partilerin Grup Başkanları tarafından meclis üyelerince ortaklaşa hazırlanan bildiri imzalandı.

Ardından Meclis üyelerinin oy birliğiyle desteklediği metni meclis katiplerinden Erol Toprak okudu.

9 Ekim tarihinde dünya ülkelerinin karşı çıkmasına rağmen ordumuzun kararlılıkla harekatı başlatarak Türkiye’nin güney sınırında tehdit unsuru teröristleri yok etmeye başladığını aktaran Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, 17 Ekim 2019 Perşembe günü ise Türkiye’nin bu kararlılığını gören ABD heyetinin Cumhurbaşkanımız ile görüşmesi neticesinde harekatın durdurularak silahlı terör mensuplarının bölgeden uzaklaşması için 120 saat süre verilmesine karar verildiğini açıkladı.

Artık Türk devletinin kendi kararlarını kendisini alarak gereken girişimleri de yapmaya muktedir olduğunu belirten Başkan Üçok, “bu süreçte görüldü ki 7 yıldır Suriye de akan kana duyarsız kalan dünya ülkeleri ile Arap ülkeleri ve bizim beslememiz olan KKTC’de dahil Türkiye’nin bu harekatına karşı çıkmış, ‘orada ne işiniz var’ demişler. Ama Türkiye’nin kararlılığı bir kez daha herkese gereken cevabı vermiştir. Ben bir Türk vatandaşı olarak bu durumdan gurur duydum. Bizler yerel yöneticiler olarak buradan sesimizi duyurmak ve ülkemize ve de ordumuza destek verdiğimizi tüm dünyaya duyurmak için bu açıklamayı yapıyoruz” dedi.

Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, “Kırk yıldan bu yana karanlık bir ideolojiyle onbinlerce vatandaşımızın hayatına kast eden Güneydoğu Anadolu Bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin gelişmesini ve kalkınmasını engelleyen; bebek, çocuk, kadın dinlemeden insanlarımızı katleden PKK terör örgütü, yok edilmesi gereken bir cinayet şebekesidir. Devletimiz, güvenlik kuvvetleriyle bölücü terör örgütü PKK’ya karşı yıllardan beri büyük bir mücadele vermektedir. Devletimizin yalnızca terör örgütüne karşı değil, uluslararası destekçilerine karşı da verdiği büyük mücadele sınırlarımız içinde olduğu kadar sınırlarımız dışında da yürütülmektedir. Teröre karşı milletçe verdiğimiz bu mücadelenin bir diğer ayağını da Barış Pınarı Harekâtı oluşturmaktadır.” Dedi.

-DAEŞ, PKK, PYD, YPG AYNIDIR…

Fatih Üçok, basın açıklamasının devamında şunları söyledi: “Suriye’de sekiz yıldır sürmekte olan iç savaşta tarihin gördüğü en büyük insanlık dramlardan biri yaşanmaktadır. Bu savaşta milyonlarca insan yurtlarından olmuştur. Binlerce insan barbarca katledilmiştir. İç savaşla birlikte doğan otorite boşluğunda terör örgütleri geniş bir alan bulmuştur. Suriye topraklarının önemli bir bölümü DAEŞ/PYD/YPG gibi terör örgütlerinin eline geçmiştir. PKK’nın Suriye’deki yapılanması olan PYD/YPG, Kuzey Suriye’de geniş bir alanı kontrol etme imkânı bulmuştur. Bu alan üzerinden ülkemize saldırılar düzenlenmektedir. Terör örgütüne sağlanan binlerce tır silah ve yoğun dış destekle bir terör koridoru yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu terör örgütleri Suriye’de yaşanan iç savaşla birlikte ortaya çıkan istikrarsızlıktan faydalanarak kontrol ve otorite imkânı bulmuşlardır.” diye konuştu.

-BİRBİRİNİN İKİZ KARDEŞİDİRLER…

Otoritelerini yüz binlerce insanı öldürerek ve milyonlarca insanı yerlerinden ederek sağlayan, en uzun kara sınırımızı sürekli olarak tehdit eden terör örgütleri isimlendirilme, görünüş ve üniformaları açılarından farklılaşsalar da özlerinde aynı olduklarına dikkat çeken Başkan Üçok; “bunlar birbirinin ikiz kardeşidirler. Etnik temizlik uygulayan, demografik yapıyı kendi ideolojileri çerçevesinde değiştiren bu zalim örgütlere karşı milli güvenliğimizi sağlamak için uluslararası antlaşmalardan aldığımız yetkiyle Suriye Milli Ordusu ile birlikte Barış Pınarı Harekatı düzenlenmiştir.” İfadelerini kullandı.

Bu operasyonun amacının bölgemizi teröristlerden temizlemek ve yurtlarından edilmiş Suriyelileri ülkelerine geri göndermek olduğunun altını çizen Fatih Üçok; Barış Pınarı Harekatının bölgeyi teröristlerden temizleyip, yurtlarından edilmiş Suriyelileri ülkelerine geri göndermeyi hedeflediğini belirterek, “Bölgemizin istikrar, barış ve refahına karşı en büyük tehdit olan DEAŞ, PKK, PYD, YPG terör örgütlerinin bu yıkıcı saldırılarını sonlandırmak, yurtlarını zulüm, sürgün, baskı ve katliamla yitirmiş yüzlerce Suriyelinin vatanlarına dönüşlerini sağlamak için düzenlenen Barış Pınarı Harekatını Suluova Belediye Meclisi olarak destekliyor, ordumuza başarı diliyoruz. Suluova Belediye Meclisimiz, kahraman Mehmetçiklerimizin yanında.” Diye konuştu.

Açıklamanın ardından Başkan Fatih Üçok, Mahalli idareler olarak katılım sağlayarak destek veren; İl Genel Meclis Başkanı Zeki Eraslan’a, İl Genel ve Belediye Meclis Üyelerine, Köy ve Mahalle Muhtarlarına ve Belediye Birim Müdürlerine teşekkür etti.

Daha sonra sırayla partilerin grup başkan vekilleri söz alarak gruplarının harekata ilişkin destek düşüncelerini ifade ettiler. Toplantıyı takip eden köy ve mahalle muhtarları da sırayla söz alarak, harekata destek verdiklerini belirttiler.

Toplantı sonunda Belediye Başkanı Fatih Üçok ve belediye meclis üyeleri ile köy ve mahalle muhtarları hep birlikte Türk Bayrağı açarak asker selamı verdi ve harekata desteklerini ifade ettiler.

Kaynak : AA-Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.