DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya 28°C
Az Bulutlu

Kaymakam Dr. Karagül; “Kalkınmamızı Hızlandıracak 4 Proje Başlatıyoruz.”

Kaymakam Dr. Karagül; “Kalkınmamızı Hızlandıracak 4 Proje Başlatıyoruz.”
REKLAM ALANI
10.02.2018
598
A+
A-

Kaymakam Dr. Karagül; "Kalkınmamızı Hızlandıracak 4 Proje Başlatıyoruz."

-Suluova Kaymakamı Dr. Vural Karagül, ilçenin kalkınmasına, ekonomi ve istihdamına ciddi kazanımlar sağlayacak 4 projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

1 Yıl önce göreve başladığı Suluova ilçesinin potansiyeli ile sorun ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yürüten Suluova Kaymakamı Dr. Vural Karagül, bölge ekonomisini ve istihdamını artıracak çeşitli proje çalışmaları yürütüyor.

Amacının yaşanılabilir refah düzeyi artmış modern bir Suluova olduğunu belirten Suluova Kaymakamı Dr. Vural Karagül, önceki hafta AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Biçer ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tacettin Özmen ile birlikte yürüttüğü projeler hakkında Ankara'da, Amasya Milletvekili Haluk İpek ve ilgili bakanlıklarda bulunduğu görüşmeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Suluova’da ki mevcut besi sektörüne yönelik “Suluova Damızlık ve Besicilik Materyal Yetiştirme” Projesini bir içinde başlatacaklarını ifade eden Kaymakam Dr. Vural Karagül; “Türkiye de ilk defa uygulanacak bu proje ile Türkiye genelinde ki 81 ilden 3’er köy olmak üzere toplamda 250 köyde bu proje hayata geçirilecek olup bu önemli projeye Amasya il genelinde tek başvuran biziz yani Suluova’dır. Bu konu hakkında önceki hafta Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulunduk. Bu proje, İlçe Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ile TİGEM işbirliğinde ortaklaşa yürütülecek bir projedir. Bu proje kapsamında 3 köyümüz olan Uzunoba, Saygılı ve Kurnaz köylerimizde toplam 6 bin dönüm Mera ıslahı yapılacak. Bu köylerdeki toplam 500 aileye de 10’ar adet olmak üzere 5 bin adet düve dağıtılacak. Bu projenin maliyeti 46 ise milyon TL olup, bu parayı tamamen Tarım Bakanlığımız finanse edecek. Suluovamız için son derece önemli olan bu projeyi gerçekleştirdiğimiz de 10 yıl sonra Suluova bölgesinde 80 bin dişi ve 81 bin de erkek büyük baş hayvan yetiştirilmiş olacak. Neticede de yetiştirilen toplam 161 bin büyükbaş hayvanın değeri ise yaklaşık 1 milyar 312 milyon Tl ile bölge ekonomisine ve besicilere katkı sağlayacak. Son derece büyük bütçeli ve bölgeye katkısı ve geri dönüşümü oldukça yüksek olan bu proje Suluova da ki besi potansiyelini büyütecek. Suluovamızın lokomotif sektörü besiciliktir. Oldukça deneyimli besi üreticilerimiz ve yeterli oranda mera alanlarımız mevcut. Her ikisinin verimini en üst seviyeye çıkaracak olan bu proje ile Türkiye Kırmızı Et ihtiyacının %5’ini karşılayan Suluovamızın bu payı %10’lara çıkacaktır. Tarım Bakanlığımızın, Türkiye de ki hayvan açığını bu gibi projeler ile kapatarak et fiyatlarını da düşürme politikası mevcut. İlçemizde uygulayacağımız bu proje ile Suluovamızda ki hayvan açığı da kapanacak. Bölgemizdeki yüksek besicilik potansiyeli nedeniyle Suluova olarak biz Tarım Baklanlığının bu projesine talip olduk ve neticesinde yaptıkları araştırmalarda Amasya ilinde Suluova ilçesinin bunu hayata geçirecek potansiyele sahip olduğu görüldü ve kabul edildi. Suluova’da mevcut 59 bin büyükbaş hayvan potansiyelimiz var. Uygulayacağımız “Suluova Damızlık ve Besicilik Metertal Yetiştirme Projesi” ile bu 59 binden ayrı olarak 161 bin büyükbaş hayvan potansiyelimiz daha olacak. Netice de, şu anda Suluova Besi OSB’ye yatırım yapan Türkiye’nin ve Dünyanın sayılı firmalarından biri olan EKUR firmasının kurduğu Et Entegre Tesisleri gibi bir çok büyük firmalar ve yatırımlar bölgemize gelecektir. Sonuçta ise istihdam ve ekonomik olarak bölgemize oldukça ciddi kazanımlar sağlanacak. Bu projemiz için bakanlığa başvuru yaptık, yıl içinde proje çalışmalarına başlanacak” dedi.

Suluova Besi OSB’ye yönelik yaptığı çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Kaymakam Dr. Vural Karagül; “TKDK ile görüştük ve Suluova Besi OSB’de ki yatırımcılarımızın İPART-3 proje ve hibelerinden yararlanamamalarına sebep olan bir detayın ortadan kaldırılmasını sağaldık. Böylelikle artık Suluova Besi OSB’de ki yatırımcılarımız İPART-3 proje ve hibelerinden yararlanabilecekler. Sonuçta ise Besi OSB’de ki boş parseller de dolacak, bu da bölgemizde ki besi sektörüne, ekonomisi ve istihdamına ciddi kazanımlar sağlayacaktır.”

Yürüttükleri “Canlı Hayvan Pazarı” Projesi hakkında da bilgilendirmeelr de bulunan Kaymakam Dr. Vural Karagül; “Canlı Hayvan Pazarı Projemiz ise şu anda ihale aşamasına geldi. Daha önceki karantina bölgesi olarak belirlenen ve sonradan iptal edilen alanda, Suluova Canlı Hayvan Pazarı kuracağız. Bu proje sayesinde sadece Suluova bölgesinin değil Amasya bölgesinin de en modern Canlı Hayvan Pazarı ilçemizde olacak. Bu proje ilçemiz için çok önemli çünkü, Suluova olarak mutlak suretle hayvancılık sektörümüzü ve potansiyelimizi geliştirmek zorundayız” diye kaydetti.

Bölge besiciliğinin modernize edilmesi ve şehir içindeki besi ahırlarının kaldırılması için “Besi Çiftlikleri” Projesini hayata geçireceklerini anlatan Kaymakam Dr. Vural Karagül; “TOKİ, Türkiye genelinde ki bu gibi projeleri durdurdu. Ama sadece Suluovamızın bu projesini kabul ettiler ve TOKİ besi çiftlikleri inşaatını yapacak. Önümüzdeki günlerde avam projelerini götüreceğiz, devamında talep toplanacak ve yapımına başlayacağız inşallah. Bu büyük projeyi de bu yıl içinde başlayacağız. Bu proje ile 350-400 m2 kapalı alanı olan her biri 50 başlık olmak üzere 150 kadar modern ahırlar yapılacak. Yaklaşık 1.300 m2 alandan oluşan her parsel içerisinde çoban evi, veteriner, güvenlik, gübre çukurları ve hayvanların dolaşabilecekleri alanlar ve depolar vs olacak. Hedefimiz ilçe içerisinde ki ahırların dış bölgeye çıkarılması ve besi sektörünü modernize edilmesidir. Bu projeler Suluovamızın geleceğine yönelik son derece önemli yatırımlardır. Bu sayesinde Suluova da besi sektörü ayağa kalkacak” dedi.

Ekonomik ve istihdam odaklı projeler aynı sıra sosyal sorumluluk proje çalışmaları da yürüttüklerini anlatan Kaymakam Dr. Vural Karagül, bu konuda ki “Kaymakamlık Aşevi ve Giyim evi” Projeleri hakkında şunları söyledi: “eski hastane binasında ki acil servis katında bulunan mevcut mutfak bölümünde Suluova Kaymakamlığı Aşevi birimini kuracağız. Bu projemiz sayesinde günlük 350 kadar ihtiyaç sahibimize sıcak yemek vereceğiz. Yine aynı binada yeni durumdaki giyim malzemelerini toplayarak ihtiyaç sahiplerimizin kullanımına sunacağız. Tüm vatandaşlarımızdan da bu konuda duyarlı ve destek olmalarını bekliyoruz. Kısaca bu projeler ile ihtiyaç sahiplerimizin gıda ve giyim ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacağız. Devlet olarak biz, Müslüman Türk adetlerinde olduğu gibi ihtiyaç sahiplerimize her daim şefkat elimizi uzatacağız. Kısaca Peygamberimizin “komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” sözünden hareketle ihtiyaç sahiplerimize kol kanat olmaya devam edeceğiz. Bu önemli projelerimizi de, 1-2 aya kadar faaliyete geçecek inşallah. Ayrıca yine eski hastane binasına Kaymakamlık binamızdaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğümüzü taşıyacağız. Suluova SYDV, artık o binada vatandaşlarımıza daha etkili hizmet verecek” diye konuştu.

Kaynak: AA-suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.