DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

Suluova Milli İrade Platformundan Barış Pınarı Harekatı’na tam destek.

Suluova Milli İrade Platformundan Barış Pınarı Harekatı’na tam destek.
REKLAM ALANI
17.10.2019
414
A+
A-

Suluova Milli İrade Platformundan Barış Pınarı Harekatı’na tam destek.

-Suluova Milli İrade Platformu, kahraman ordumuzun Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na tam destek verdiklerini deklare ettiler.

TSO salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla gerçekleştirilen ve ilçemiz çeşitli STK temsilcilerinin katılımıyla oluşan Suluova Milli İrade Platformu tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, vatan ve milletin birlik ve beraberliğine vurgu yapılarak, “Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir” diye mesajlar verildi.

Ellerinde Türk Bayrakları ile “Terörü bitirecek Barış Pınarı Harekatı’nı destekliyoruz” yazılı pankart açan Suluova Milli İrade Platformu adına basın açıklamasında bulunan Suluova TSO Başkanı Turgut Aksu, ““Bizler işçi, memur, esnaf, çiftçi, avukat, emekli ve işveren temsilcileri olarak devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz” dedi.

Suluova Milli İrade Platformu Sözcüsü Turgut Aksu açıklamasında; “Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.” Dedi.

Başlatılan harekat ile Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmekte olduğunun altını çizen Turgut Aksu, “Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasma ne eyleme maruz kalmıştır. Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.” Diye konuştu.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermekte olduğunu ifade eden Turgut Aksu, açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir.”

Türkiye’nin hiçbir zaman yıkmaktan ve yakmaktan yana hiç olmadığına vurgu yapan Turgut Aksu, “hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir. Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır.Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir. Geçmişte de olduğu gibi Türk Ordusu, “selam Türk’ün bayrağına” şeklinde karşılanmaktadır” diye belirtti.

Uluslararası camiayı da Türkiye’nin haklı harekatına destek vermeye, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet eden Turgut Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuvvetlerimizin yürüttüğü diplomasiyle, uluslararası kamuoyunu doğru şekilde bilgilendiriyoruz. Bizler de, yurt dışındaki muadillerimiz nezdinde çalışmaya ve ülkemizin bu haklı duruşunu dünya kamuoyuna aktarmaya başladık.” Dedi.

Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumunun, bir ve beraber olarak en güzel cevabı vereceğine dikkat çeken Suluova Milli İrade Platformu Sözcüsü Turgut Aksu; “Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir.”

Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günü olduğunu belirten Suluova Milli İrade Platformu Sözcüsü Turgut Aksu, “Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez” dedi.

“Türkiye sivil toplumu ve iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız” diyen Platform Sözcüsü Turgut Aksu; “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Dün şehit verdiğimiz askerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun.”

Basın açıklamasının ardından Suluovalı STK Temsilcileri elerlindeki Türk Bayrağı ile asker selamı vererek, ülke ve dünya kamuoyuna, “Terörü bitirecek Barış Pınarı Harekatı’nı destekliyoruz” diye seslendiler.

Basın açıklamasına, Suluova’da faaliyet gösteren sivil toplum örgüt temsilcileri, oda temsilcileri, sendika temsilcileri ve meslek temsilcileri katıldı.

Kaynak: AA-Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.