DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya °C

SULUOVA AKÖREN KÖYÜNDE YAPILAN ÇİFT MİNARELİ YENİ CAMİ İBADETE AÇILDI

SULUOVA AKÖREN KÖYÜNDE YAPILAN ÇİFT MİNARELİ YENİ CAMİ İBADETE AÇILDI
REKLAM ALANI
03.11.2023
130
A+
A-

SULUOVA AKÖREN KÖYÜNDE YAPILAN ÇİFT MİNARELİ YENİ CAMİ İBADETE AÇILDI

-Suluova Akören Köyünde toplam arsası 1.625 metre kareden oluşan, oturum alanı ise 900 metre kare olan, yapımına ise Ekim 2016 yılında başlanıp Ağustos 2023 tarihinde yapımı tamamlanan, Akören Yeni Mahalle Camiisi dualar eşliğinde ibadete açılırken ilk Cuma namazı da eda edildi.

Program Kanatpınar İmam Hatibi Murat Cantav’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Cami açılışına katılarak hayırlı olmasını temenni eden AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, burada yaptığı konuşmasında; “Akören köyümüz sırtını Akdağ’a dayamış ve yüzü ovaya bakan çok güzel ve çalışkan bir köyümüz. Ben her gelişimde gerçekten Akören köyümüzü çok beğeniyorum. Bu büyük camimizde köyümüze çok yakıştı. Emeği geçenlerden rabbim razı olsun. Filistin’de zulüm devam ediyor ve tüm insanlık insanlığını kaybetmiş şekilde seyrediyor. Biz Batının her zaman insan hakları konusunda her zaman ikiyüzlü olduğunu söyledik. İnsan hakları evrensel beyannamesinin birinci maddesinde yaşama hakkı vardır. Eğer bir insanın yaşama hakkı yoksa ifade hakkı, inanç ve ibadet hakkı ve demokrasi hakkı da yoktur, yani hiçbir hakkı da yoktur. Kişinin yaşama hakkı olacak ki diğer özgürlüklerini de kullanabilsin. Bütün insanlığı kan gölüne çevirip, dünyayı sömüren ve milyonlarca insanlığı öldüren batı sonunda insan hakları evrensel beyannamesi yazmış ve birinci sırasına da yaşama hakkını koymuş. Ama bugün insanların yaşama hakkı ihlal edilirken batının hiç sesi çıkmıyor. Bu katliama maruz kalan Filistin’de hayatlarını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Kudüs Müslümanların ilk kıblesidir ve tüm Müslümanlara emanettir. Filistin Mescid-i Aksa’nın olduğu bölgede ki camiyi inşa eden Hz. Ömer’dir. Hz. Ömer ve Akören Köyümüzdeki caminin yapımına katkı sunan tüm Hz. Ömer’lerden Allah razı olsun.” İfadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Fatih Üçok ise konuşmasında;, “Cenabı Hak yeni camimizi köyümüze ve halkımıza hayırlı olsun. Cenabı Hak mabetlerimizin sayısını çoğaltsın. Bu cami ilçemizin en büyük köyü olan köyümüze çok yakıştı. Hayırlı olsun. Suluova şehir merkezimizde de bölgemizin en büyük potansiyeli olan 3.500 kişilik modern bir cami yapıyoruz. Bölgemize çok uzun yıllar hizmet verecek inşallah. İbadethanelerimizi ve içerisinde ibadet edenlerimizin sayısını çoğaltsın inşallah.” Dedi.

Cami arsasının 1.625 metre kare, oturum alanının ise 900 metre kare olduğunu ve uzun yıllar hizmet verecek büyüklükte bir câmiyi köye kazandırdıklarını aktaran Akören Yeni Mahalle Camii Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı Hayati Bakır, “açılışını yapmakta olduğumuz bu güzide câmimizin inşa edilmesinde başta emeği bulunan Dernek başkan yardımcımız Merhum Mahmut Topal olmak üzere, maddî-manevî desteği olan bütün kardeşlerimi tebrik etmek istiyorum. Vefat etmiş olanlarada Allah’tan rahmet diliyorum. Yüce Rabbim, niyetlerini, hayır ve hasenatlarını kabul buyursun inşallah. Muhterem Mü’minler! Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yolda olmaları umulanla bunlardır. Yeryüzündeki bütün yerleşim yerlerinin Yüce Allah’a en sevimli mekânları câmilerdir. Câmiiler, İslâm medeniyetinin kalbidir. Bu bağlamda, İslân medeniyetinde hiçbir câmiisiz şehir söz konusu değildir. Bunun için Hz Peygamber(SAV), Medine’ye varır varmaz, ilk iş olarak arkadaşlarıyla birlikte Mescid-i Nebevî’yi inşa etmiştir. İşte o günden bugüne İslâm Şehir ve beldeleri, câmilerin etrafında şekillenmiştir. Sözün özü câmii, şehrin ruhu, medeniyetin kalbi olmuştur. Camiler kardeşlik, birlik ve beraberlik mekânıdır. Bu çerçevede Müslümanlar, Yüce Allah’ın huzurunda omuz omuza saf tutarlarken, birlikte kıyam ederlerken, rükû ve secdeye varılırken, sahip olunan birlik ruhunu daha da kuvvetlendirirler ve yüceltirler. Câmiler, İslâm beldelerinin bağımsızlığının göstergesidir. Zira minare, tevhîdin; ezan, şehadetin; salâ ise, ümmetin istikbal ve istiklalinin sembolüdür. Ayrıca minber ilim, hikmet ve marifetin mekânı; mihrap, her türlü kötülükle mücadele yeri; kürsü hak ve hakikatin sesidir. Değerli Kardeşlerim. Açılışını yapmakta olduğumuz arsası 1.625 metre kare, oturum alanı ise 900 metre kare olan câmiimiz, faydalı olsun inşaallah! Yüce Rabbim, bizlere câmiiyi Asr-ı Saadetteki fonksiyonuna kavuşturmayı nasip etsin. Bu câmiiyi, bu güzellikte inşa ettiğimiz gibi, içini de gönlü güzel insanlarla doldurabilmeyi nasip etsin.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdelesi kesilerek dualarla açılışı yapılan Akören Yeni Mahalle Camisinde ilk Cuma namazı eda edildi.

Programın ardından katılanlara ikramlar verildiği açılışa AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek ve Hasan Çilez, Suluova Kaymakamı Şafak Gürçam, Belediye Başkanı Fatih Üçok, İl Özel İdare Genel Sekreteri Erdin Acar, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir, eski AK Parti Amasya Milletvekili M. Levent Karahocağil, İlçe Müftüsü Sıtkı Kaya, Akören Köy Muhtarı Adem Topal, Akören Yeni Mahalle Camii Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı Hayati Bakır, çeşitli kurum, kuruluş ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak:Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.