DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya 28°C
Az Bulutlu

Başbakan Binali Yıldırım, Amasya’ya Geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, Amasya’ya Geldi.
REKLAM ALANI
02.03.2017
1.353
A+
A-

Başbakan Binali Yıldırım, Amasya’ya Geldi.

-AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım 16 Nisan Pazar günü yapılacak referandum öncesi başlayan seçim mitinglerinin ilkinin yapıldığı Amasya’ya gelerek vatandaşlara seslendi.

Referandum mitingleri kapsamında Amasya Merzifon Havalimanına gelen Başbakan Binali Yıldırım, buradan karayolu ile Amasya şehir merkezine geçti.

Başbakan Binali Yıldırım eşi Semiha Yıldırım ve beraberindeki bakanlar ile milletvekilleri birlikte Amasya’da ki miting öncesi 15 Temmuz Şehidimiz Ahmet Özsoy’un ailesini ziyaret ederek, aziz Şehidimizin hatırasını her zaman yaşatacaklarını ve kıymetli ailesinin devletimize emanet olduğunu vurgulayarak taziyelerini bildirdi.

Ardından Başbakan Binali Yıldırım, Yavuz Selim Meydanında düzenlenen mitingde Amasyalılara seslendi.

Başbakan Binali Yıldırım eşiyle birlikte geldiği miting alanında platforma çıkarak vatandaşları selamladı.

Yavuz Selim Meydanı'nda, AK Parti Amasya İl Teşkilatı tarafından hazırlanan "15 Temmuz nöbetçisi, 16 Nisan'ın evetçisi", "Biz hayır hakkımızı 15 Temmuz'da kullandık, tabii ki evet" pankartları yer aldı.

Yavuz Selim Meydanını dolduran binlerce vatandaşı selamlayarak referandum için “evet” sözü alan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Cumhuriyeti milletle, milletin kararlılığıyla kurduk. Cumhuriyeti milletin alın teriyle, mücadelesiyle bugünlere getirdik. İlk mitingimizi buradan başlatıyoruz. Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır. Bugün 'Söz milletindir, karar milletindir' diyoruz. Yetki milletindir. Millet ne derse, neyi uygun görürse o olur. Gerisi teferruattır." diye konuştu.

Yıldırım, halk oylaması sürecinde Anadolu'daki ilk duraklarının da Amasya olduğuna dikkati çekerek, bunun da bir manasının bulunduğunu vurguladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığını, daha sonra Amasya'ya geldiğini ve Amasya Genelgesini buradan bütün dünyaya ilan ettiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Burada çok önemli tarihi bir karar alındı. Türkiye'nin, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini, bugünlerini ilgilendiren o tarihi genelgenin kararı burada verildi. 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' denildi. Düşmana karşı ilk kararın verildiği yerdeyiz, Amasya'dayız. İlk adımı buradan attık. Bağımsızlık yolunda ilk vurguyu Amasya'da yaptık. Milli irade ilk defa 1919'da Amasya'da ifade edildi. Ondan sonraki bütün çalışmalar Sivas Kongresi, Erzurum Kongresi."

-"Yetki milletindir"
Yıldırım, o dönemde, Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının milletin kararını her şeyin üzerinde tuttuklarına işaret etti.

Milli mücadelenin milletle, milletin azmiyle verildiğini belirten Yıldırım, "Cumhuriyeti milletle, milletin kararlılığıyla kurduk. Cumhuriyeti milletin alın teriyle, mücadelesiyle bugünlere getirdik. İlk mitingimizi buradan başlatıyoruz. Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır. Bugün 'Söz milletindir, karar milletindir' diyoruz. Yetki milletindir. Millet ne derse, neyi uygun görürse o olur. Gerisi teferruattır." dedi.

Başbakan Yıldırım, AK Parti'yi milletle birlikte kurduklarını, kutlu yolculuğa milletin önderliğinde çıktıklarını bildirdi.

-"Amasya Türkiye'nin geleceğini aydınlatıyor"
Kuruldukları günden bu yana, millet ne dediyse onu yaptıklarını, "millet neden uzak dur dediyse ondan uzak durduklarını" vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti: "Bugün de sizlerle beraberiz. On binler meydanı doldurdu. Türkiye'yi daha fazla büyütmek, demokrasimizi daha da güçlendirmek için, çocuklarımıza daha aydınlık bir gelecek, gençlerimize daha güzel bir Türkiye emanet etmek için, daha fazla güvenlik ve refah için yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Hazır mısınız? Amasya işi bitirmiş. Sağolun, var olun. Amasyalılar sizin 1919'da burada dediğiniz 'evet' ile cumhuriyet kuruldu. Bunu unutmayın. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehirdeyiz. Şimde işte 16 Nisan'da yapılacak referandum un temelini de Amasya'da atıyoruz. Sizden Amasya'ya yakışır bir sonuç bekliyoruz. 16 Nisan'da sandığa gidiyorsunuz ve ve 'Kararımız evet' diyorsunuz. Büyük Türkiye için, güçlü Türkiye için, yükseliş için kararımız, diriliş için kararımız 'evet'. Amasya gümbür gümbür geliyor. Amasya bir kez daha göğsümüzü kabartıyor, Türkiye'nin geleceğini aydınlatıyor."

-"Cumhurbaşkanı bir tane. Yani Kılıçdaroğlu'nun hatrı için bir tane daha mı cumhurbaşkanı seçelim? 
Yıldırım, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması sürecinde, partisinin Yavuz Selim Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanı Meclisi feshediyor" iddiasını yalanlayarak, cumhurbaşkanının meclisi seçime götürme, meclisin de seçimi yenileme hakkı olduğunu bildirdi.

Meclisin de cumhurbaşkanının da aynı hakkı bulunduğunu vurgulayan Yıldırım, "İki kişi karşılaşıyor. Teşbihte hata olmaz. Birbirinizle kavga edeceksiniz. Elinizde aynı sopa olacak. Birinin elinde sopa var, birinde yoksa o zaman biri diğerine göre avantajlı olur. İşte hem cumhurbaşkanı hem meclis seçim yenileme kararı alabiliyor." dedi.

Yıldırım, seçimler aynı gün olduğu için, meclis karar aldığında cumhurbaşkanını, cumhurbaşkanı karar aldığında meclisi seçime götürdüğüne dikkati çekerek, "Ne yapacaklar? 'Böyle bir şey olmaz, neden seçime gidelim, oturalım, anlaşalım. Problem varsa çözelim.' Zırt pırt seçim olur mu? Milletin işi gücü var, sizinle mi uğraşacak? Bu sistem, uzlaşmayı getiriyor, sorunları çözmeyi öngörüyor." ifadesini kullandı.

-"Cumhurbaşkanı tek ama daha güçlü olan da millet"
Bu sistemle birlikte Türkiye'nin seçimlerle zaman kaybetmeyeceğine işaret eden Yıldırım, daha çok hizmet, daha çok proje, daha çok iş AŞ olacağını belirtti.

Yıldırım, "tek adam" eleştirilerine şöyle cevap verdi:

"Cumhurbaşkanı bir tane. Yani Kılıçdaroğlu'nun hatrı için bir tane daha mı cumhurbaşkanı seçelim? İstiyorsa gelsin muavin olsun, engel yok. Bu sistemde ona da yer var, herkese yer var. Kıskanma ne olur, biraz daha çalış senin de olur. Tek adam seçiyoruz ama iki sandık arasında yetki veriyoruz. Cumhurbaşkanı tek ama daha güçlü olan da millet. Milletten güçlü hiç kimse yok. Sandıkla geliyor, sandıkla gidiyor. Onun ötesi yok. Çünkü Türkiye'de milli irade var. Milli iradenin temsilcisi de millet."

Kişilere göre sistemin olmayacağına değinen Yıldırım, bu referandum la birlikte insanlardan bağımsız olarak milli iradenin verdiği kararla kim gelirse gelsin işlerin aynen devam edeceğini bildirdi.

-"Siz kimsiniz kardeşim, vatandaş size yetki mi verdi?"

Yıldırım miting alanındakilere, "Güçlü Türkiye için, terörü sonlandırmaya hazır mısınız? Türkiye'nin bölgesinde güçlü dimdik bir ülke için var mısınız?" diye seslendi.

AK Parti'den önceki dönemlerin tekrar yaşanması halinde bütün kazanımların geri gideceğine dikkati çeken Yıldırım, şu görüşlere yer verdi:

"O eski günleri hatırlamak bile istemiyoruz. Seçim oluyor, aylarca hükümet kurulamıyor. Kurulan hükümetler, zayıf hükümetler icraat yapamıyor, eserler ortada kalıyor. Sürekli kavga, sürekli çatışma. Kimi zaman bir parti diğerinin milletvekillerini ayartıyor kimi zaman tekrar seçime gitmek zorunda kalıyor. Her cumhurbaşkanı seçimi 1960'dan beri kriz. Cumhurbaşkanı seçilecek bir takım çevreler sancılanmaya başlıyor. 'Cumhurbaşkanı milletin seçtiği partiden olmaz, burası Türkiye, cumhurbaşkanını biz seçeriz.' Siz kimsiniz kardeşim, kimsiniz? Vatandaş size yetki mi verdi? Onların kim olduğunu 27 Mayıs'ta, 12 Mart'ta, 12 Eylül'de, 28 Şubat'ta, 27 Nisan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ve 15 Temmuz'da gördük. 15 Temmuz'da da alçaklara bu millet, siz dersini verdiniz."

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz'un Türkiye'de bir milat olduğunu vurgulayarak, Türkiye'de artık milletten gücünü almayan hiç kimsenin tarihte yerinin olmadığını milletin gösterdiğini ifade etti.

15 Temmuz gecesi Amasya'nın meydanlarının ezan sesiyle, sela sesiyle, akın akın gençlerle, yaşlılarla, kadınlarla, erkeklerle hınca hınç dolduğunu hatırlatan Yıldırım, "Bu bayrağı indirmediniz. Bu ezanları dindirmediniz." dedi.

-"Tek millet, tek devlet, tek vatan için" diye seslenen Yıldırım'a, miting alanındakiler "evet" diye karşılık verdi.

Başbakan Yıldırım, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması sürecinde, partisinin Amasya Yavuz Selim Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, 2007'de cumhurbaşkanı seçimleri öncesi gözükmeyen vesayet odaklarının CHP'nin arkasına gizlenerek "Cumhurbaşkanını AK Parti seçemez, bu Meclis seçmez" dediğini belirtti.

Kendilerinin çözüm için millete gittiğini, 2007'deki referandum la cumhurbaşkanını halkın seçmesinin kararlaştırıldığını anlatan Yıldırım, bunun ardından 2014'te Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı.

Anayasa değişikliğiyle yarım kalan işin tamamlanarak, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirileceğini ifade eden Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye değişikliği birlikte yapma çağrısında bulunduklarını söyledi.

Bahçeli'nin bu çağrıya cevap vererek, "Önce milletim ve memleketim, sonra partim" dediğine dikkati çeken Yıldırım, Bahçeli'ye ve milliyetçilere memleket için gösterdikleri gayretten dolayı teşekkür etti.

Daha geçen gün Kılıçdaroğlu, 'Gideceksiniz sandığa haysiyetinizle, şerefinizle, onurunuzla 'hayır' diyeceksiniz.' diyor. Hadi oradan. Yani 'evet' dersek haysiyetimiz, şerefimiz, onurumuz gidecek. Yazıklar olsun. Benim vatandaşım, 79 milyon 'evet' de der 'hayır' da der, onurludur, şereflidir, haysiyetlidir. Ne karar verirse versin, başımızın üstünde yeri vardır. 'Hayır' diyenleri onurlu yapacaksın, demeyenleri aşağılayacaksın. Yazıklar olsun. Böyle bir anlayışın Türkiye'ye Amasya'ya vereceği bir şey var mı?"

-İdam talepleri.
Vatandaşların "İdam isteriz" sloganları üzerine Başbakan Yıldırım, "Bizim orada bir söz var 'Önce şeblediğini boya' derler. Dolayısıyla şimdi bir şebleme yaptık, onu boyayalım. 16 Nisan'ı bir görelim bakalım." diye konuştu.

Bu topraklar üzerinde 80 milyonun bir, diri ve iri olacağını vurgulayan Yıldırım, birlikte daha huzurlu ve güvenli Türkiye'nin inşa edileceğini dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, Türkiyeyi 2023'te dünyanın parmakla sayılı ülkeleri arasına sokacaklarını vurguladı.

-"14 yılda 221 kilometre bölünmüş yol ilave ettik"
14 yılda eğitimden sağlığa, toplu konuttan ulaşıma, tarımdan enerjiye Amasya'ya 8 milyarlık yatırım yaptıklarını bildiren Yıldırım, gelecek yıl merkezde bin öğrenci kapasiteli yurdun hizmete açılacağını aktardı.

Yıldırım, Suluova Devlet Hastanesinin inşaatının devam ettiğini belirterek, Şerafeddin Sabuncuoğlu Devlet Hastanesinin kadın ve çocuk kısımlarının da ek binalarının tamamlanıp büyütüleceğini ifade etti.

Binali Yıldırım, Amasya'da toplam 620 milyon kaynak kullanarak ihtiyaç sahipleri, yetimler, şehit yakınları, asker aileleri ve engellilere destek verdiklerini anımsattı.

Amasya'da yaklaşık 5 bin konut yaptıklarını, Amasya, Merzifon, Suluova Adalet saraylarını hizmete açtıklarını anlatan Yıldırım, "Amasya'da sadece 29 kilometre bölünmüş yol vardı. Biz buna 14 yılda 221 kilometre bölünmüş yol ilave ettik." dedi.

Yıldırım, Amasya çevre yolunun yapımının da hızla devam ettiğini söyledi.

-"Sabah Ankara'ya kahvaltıya gideceksiniz"
Türkiye genelinde bin 215 kilometre hızlı tren hattı yaptıklarına dikkati çeken Yıldırım, Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale hızlı tren projesi çalışmasının da sürdüğünü belirtti.

Yıldırım, "Amasya'ya hızlı tren yapıldığında Ankara'ya, Konya'ya sadece bir kaç saat içinde bağlanacak. Böylece sabah Ankara'ya kahvaltıya gideceksiniz. Oradaki akrabalar öğlen yemeğine size gelecek. Yol medeniyet, su medeniyettir. Projede bölüm bölüm ihale ve proje hazırlık çalışmaları devam ediyor." şeklinde konuştu.

Orman ve su işlerinde Amasya'ya 14 yılda toplam 540 milyon lira tutarında yatırım yapıldığını vurgulayan Yıldırım, Yassıçal, Değirmendere ve Ziyaret barajlarını tamamladıklarına işaret etti. Yıldırım, Amasya için önemli olan Aydıncık Barajı'nın da yapımına devam edildiğini, beş baraj daha yapıldığını bildirdi.

Hükümetleri döneminde Amasya'da çiftçilere 580 milyon lira destek verdiklerini hatırlatan Yıldırım, Amasya için eser üretmeye devam edeceklerini kaydetti. Başbakan Yıldırım, Amasyalılara, "Bizde tehdit, korkutma yok. Bizde hedef, ümit, heyecan var. Bizde yalan dolan iftira yok. Biz gönül diliyle konuşacağız. Biz akıllara, gönüllere hitap edeceğiz. 16 Nisan'da Amasya'da sandıkları lime lime dolduracağız." diye seslendi.

Başbakan Yıldırım konuşmasının ardından eşi Semiha Yıldırım ile vatandaşlara satranç takımı ve karanfil dağıttı.

Daha sonra Başbakan Binali Yıldırım, Amasya Valiliğini ziyaret etti.

Amasya Valisi Salih Işık ve protokol mensupları tarafından karşılanarak Valilik önünde tören kıtasını selamlayan Başbakan Binali Yıldırım, Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Başbakan Binali Yıldırım ardından Diyarbakır’da şehit olan Jandarma Er Recep Bodur’un anne ve babasına Amasya Valiliği tarafından yaptırılan evin anahtarını vererek, Şehidimize Allah’tan rahmet, Şehidimizin ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Valilik ziyaretinin ardından Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, diğer programlarına katılmak üzere Tokat’a hareket etti.

Başbakan ve eşi hanımefendiye Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Amasya Valisi Salih Işık, Amasya Milletvekilleri Haluk İpek, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, İlçe Belediye Başkanları, il ve ilçe protokolü eşlik etti.

Kaynak: AA-Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.