DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Amasya 6°C
Çok Bulutlu

SULUOVA KÖY İÇME SULARI BİRLİĞİNDE GENEL KURUL YAPILDI

SULUOVA KÖY İÇME SULARI BİRLİĞİNDE GENEL KURUL YAPILDI
REKLAM ALANI
02.12.2021
59
A+
A-

SULUOVA KÖY İÇME SULARI BİRLİĞİNDE GENEL KURUL YAPILDI.

-Suluova Ayrancı Grup Köyleri İçme Suları Birliğinde Kasım Ayı Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Birlik toplantı salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan olağan genel kurulda, birliğin 2021 faaliyet raporunun okunmasının ardından 2022 yılı tahmini bütçesi görüşülerek oy çokluğu ile karara bağlandı.  

1971 Yılında kurularak faaliyetlerine başlayan Suluova Ayrancı Grup Köyleri İçme Suları Birliğinin kendine bağlı 40 köy ve mezranın içme su ihtiyacını karşıladığını belirten Birlik Başkanı Mehmet Çavuş, birliğe üye bağlı 40 köy ve mezranın içme suyu ihtiyacını karşıladıklarını, amaçlarının birliğe üye köylere kaliteli ve sağlıklı içme suyu hizmeti vermek olduğunu ifade etti., birliğe bağlı tüm köylerin içme su kalitesini arttırmak ve kayıp kaçağın önüne geçmek için birçok faaliyet yürüttüklerini kaydetti.

Yönetmelik gereği yılda 2 defa yapılması gereken olağan genel kurulun 2021 yılı Kasım Ayı toplantısını gerçekleştirdiklerini belirten Birlik Müdürü Yavuz Pehlivan ise, birliğin yapmış olduğu proje ve hizmetler hakkında yaptığı açıklamasında şunları aktardı:  

“Birliğimiz üç parçada ihalesi yapılan ve her yıl bir parçası bitirilmiş olan Alaçam Ana İsale hattının 2,5 km kalan kısmı 2019 yılında ihale edilip tamamlanmıştır. Bu Alaçam Ana İsale hattı yaklaşık 30 km olup tamamı 250 lik politren (P 100) boru ile yapılmıştır. Böylelikle yüzde doksanı kansorejen etkiye sahip astbest yani etermit boru iken şimdi tamamı politren olmuştur. Yine Birliğimiz Salucu- Ortayazı köyleri arasında bulunan 160 lık Ana İsale hattının 1500 metre olan ve tamamının Salucu Köyü arazisinin içinde olduğu kısmını yine 2019 yılında tamamlanmıştır. Yine Birliğimiz 2020 yılında iş makinasi alımı yaparak yaklaşık 50 yıllık hizmet veren ve iş makinesi olmayan kiralama yöntemi ile bu sıkıntısını çözmeye çalışan Birliğimizin tamamı Birlik tarafından finanse edilerek iş makinasine kavuşmuştur. Yine Birliğimiz 2020 yılında Birlik şantiyesi inşaatına başlamıştır. Tahsisini Ortayazı Köy Tüzel Kişiliğinin yaptığı Ortayazı köyünde bulunan yaklaşık 2.000 metre kare alandan başlamış olduğu şantiye inşaatını bulunduğumuz yılın mart ayında tamamlamıştır. Şantiye içerisinde araç oto parkı ve kademe, malzeme deposu, Birlik toplantı salonu, yemekhane ve personel soyunma odaları olmak üzere tasarlanmıştır. Böylelikle Birliğimiz şimdiye kadar son derece ihtiyaç duyduğu bir şantiyeye sahip olmuştur. Bu hizmetin finansmanının tamamı Birlik tarafından karşılanmıştır. Yine Birliğimiz Ortayazı- Kazanlı arası Ana İsale hattı değişim projesinin 6300 metre olan kısmını 2021 yılında tamamlamıştır. Yine birliğimiz üye köylerinden Kerimoğlu, Çayüstü ve Salucu köylerinin içme su depolarına ek depo yapılarak daha fazla içme su potansiyeline kavuşturulmuştur. Ayrıca Armutlu Köyümüzün Karga ve Küflek kaptaj çalışmaları bu yıl içerisinde tamamlanıp yaklaşık 1700 metre Ana İsale Hattı değiştirilmiş ve içme su kalitesi son derece arttırılmıştır. Kanatpınar köyümüzde sondaj çalışması yapılmış olup sonuca gidilememiş olsa da sondajla alakalı çalışmalar devam etmektedir. Çayüstü köyümüz Ana İsale Hattı depo ayrımı Birliğimiz tarafından karşılanıp çekilmiş olup Çayüstü Köyü içi şebekesi uzatma ve yenileme çalışmamız 670 metre olarak yapılıp tamamlanmıştır. Yine Birliğimiz yeni üye köylerinden yedi tanesine(Armutlu, Alakadı, Arucak, Yolpınar, Çukurören, Dereköy ve Oğulbağı) elektrik aboneliği tamamlanmış olup bağlantıları devam etmektedir. Bu hizmetlerin neticesinde kamera sistemlerine başlanıp önümüzdeki yıl tamamlanması planlanmaktadır. Son olarak bu yıl tamamlanmasını planladığımız Gürlü Köyü 1500 metre içme su şebekesi, Akören Köyü 650 metre içme su şebekesi, Armutlu Köyü 800 metre içme su şebekesi ve Karaağaç Köyü 600 metre içme su şebekesi yapılacaktır.” Diye kaydetti.

Toplantı sonunda dilek ve temenniler bölümünde birlik üyelerinin sorun ve talepleri dinlendi.

Kaynak:Suluovayenihabergazetesi/Murat Arslan

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.